Ομόνοια Αραδίππου – Ανόρθωση 0-0: Πρεμιέρα χωρίς γκολ και… γκέλα!

«Άγονη» πρεμιέρα χωρίς τέρματα και την Ανόρθωση να εισέρχεται στο νέο πρωτάθλημα με το.. αριστερό. Παλληκαρήσιος βαθμός για την Ομόνοια Αραδίππου.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν καλύτερη και είχε μερικές πολύ καλές στιγμές στο παιχνίδι με κορυφαία την τριπλή χαμένη ευκαιρία στο 59ο λεπτό, παρ’ όλα αυτά η προσήλωση των «περιστεριών» στο τακτικό πλάνο του προπονητή τους, είχαν ως αποτέλεσμα το να κερδίσουν τον ένα βαθμό.

Με κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Παρούτης.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με διάθεση, ενέργεια και αποφασιστικότητα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ανόρθωση η οποία στο πρώτο 10λεπτο έβαλε πίεση στον αντίπαλο και δημιούργησε μερικές καλές προϋποθέσεις και μια φοβερή ευκαιρία που δεν κατέληξε σε τέρμα.

Συγκεκριμένα ο Χρυσοστόμου μόνος σε άδειο τέρμα και μετά από γύρισμα του Κονσεϊσάο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο επόμενο 25λεπτο η Ομόνοια Αραδίππου ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, χωρίς να μπορέσει ωστόσο να γίνει σε κανένα σημείο του αγώνα επικίνδυνη.

Λίγο μετά το 40ο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου έβαλε και πάλι πίεση, με τον Ρόγκουλιτς να αναγκάζει τον Λόρια σε εντυπωσιακή επέμβαση που έκανε ο ίδιος από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο 0-0.

Φοβερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ είχε στο 59ο λεπτό η Ανόρθωση, με τον Κονσεϊσάο να βρίσκει αρχικά το δοκάρι μόνος αμαρκάριστος και στην συνέχεια το σουτ του Λόπες να σώζεται από τον Λόρια και ακολούθως να σώζεται πάνω στην γραμμή.

Η επόμενη φάση έμελλε να έρθει στο 84ο λεπτό και ήταν από την Ομόνοια Αραδίππου, με τον Γκόμες να βρίσκεται μόνος αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, με το σουτ του ωστόσο να περνάει εκτός εστίας.

Ο ρυθμός στην πορεία και μέσα από τις πολλές αλλαγές που έγιναν έπεσε, με την Ανόρθωση παρά την προσπάθεια της να πετύχει κάποιο γκολ να μην τα καταφέρνει, ξεκινώντας το νέο πρωτάθλημα με γκέλα και χαμένους δύο βαθμούς.

Ικανοποιημένοι στην Ομόνοια Αραδίππου για τον «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Λόρια, Σιήκκης, Γκιοατά, Θεοχάρους, Γκόμες, Δημητρίου (Τεϊσέιρα 83’), Βρόντης (Χριστοδούλου 68’), Μπάτζι, Αναστασίου (Αβραάμ 89’), Μπόργκες (Ταβάρες 83’), Κούτσακος (Ποντικός 68’).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ζίβκοβιτς, Κονσεϊσάο, Χρυσόπουλος, Μουκάμπι (Θεοδώρου 69’), Μλάντοβιτς, Κίκο, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (Σπόλιαριτς 82’), Ρόγκουλιτς (Παρούτης 69’), Γούλερι (Ε. Χαραλάμπους 86’), Λόπες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βρόντης 29’, 45+2’ Γκόμες, Ζερόμ 75’, Α. Δημητρίου 80’, Ποντικός 87’, Ταβάρες 90’ / Μλάντοβιτς 45’, Παρούτης 50’, Χρυσόπουλος 62’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+1’ Παρούτης (2η κίτρινη)