Ομόνοια 29Μ – ΑΕΛ 2-4: Πέρασε με τεσσάρα και… έβγαλε γούστα!

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε την εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 4-2 επί της Ομόνοιας 29Μ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Έξι διαφορετικοί σκόρερ στο παιχνίδι (Τρούγιτς 37’, Πικής 59’ / Τρισκόφσκι 2’, Μακρής 17’, Λεσοβόι 45+2’ , Ουεντραόγκο 82’)

Εικόνα αγώνα:

Με τους καλύτερους οιωνούς εισήλθε στο παιχνίδι η ΑΕΛ, με τον Λεσοβόι να κερδίζει πέναλτι και τον Τρισκόφσκι να ευστοχεί μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα.

Αυτή η εξέλιξη είχε ως αποτέλεσμα να βοηθήσει αφάνταστα στην ψυχολογία των ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή τη δυναμική και στο 17ο λεπτό να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ. Ο Λεσοβόι εκτέλεσε φάουλ, ο Τρισκόφσκι γύρισε στην περιοχή, με τον Μακρή να μπαίνει στην φάση και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η διαφορά δύο τερμάτων της ομάδας της Λεμεσού είχε ως αποτέλεσμα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι και το πρώτο εικοσάλεπτο.

Από εκεί και πέρα η Ομόνοια 29Μ ανέβασε ρυθμούς και κέρδισε μέτρα, με τον Τρούγιτς στο 37ο λεπτό να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι και να μειώνει στο σκορ.

Εκεί που έδειχναν οι γηπεδούχοι να ανεβάζουν ρυθμούς, ο Λεσοβόι με προσωπική ενέργεια ξέφυγε από το προσωπικό μαρκάρισμα και νίκησε και τον Στρέζο με το πανέμορφο πλασέ του, διαμορφώνοντας το 3-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι κάπως πεσμένο και την ΑΕΛ να διαχειρίζεται το προβάδισμα της.

Όλα αυτά μέχρι το 59ο λεπτό, με τον Πική να παίρνει το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Τρούγιτς που βρήκε στο δοκάρι και να μειώνει σε 3-2.

Το συγκεκριμένο τέρμα έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με την ομάδα της Λεμεσού να παίζει κάπως πιο συντηρητικά και τους γηπεδούχους να προσπαθήσουν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Οι όποιες ελπίδες της Ομόνοιας 29Μ έλαβαν τέλος στο 82ο λεπτό, με τον Ουεντραόγκο με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΟΜΟΝΟΙΑ 29Μ: Στρέζο, Ντεσλάντες, Ανδρέου (Μάρτινς 77’), Φερνάντεζ, Γκαρσία, Πική (Αλαμπρίτης 77’), Φιάκας (Γουίλερ 77’), Ψάλτης (Ποντικός 46’), Καρπ, Φερνάντες (Φαμπίνιο 77’), Τρούγιτς.

ΑΕΛ: Σίλβα, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Τρισκόφσκι (Παπαφώτης 65’)(Ρομπέρτα 70’), Τοκού, Λεσοβόι (Σινγκ 76’), Φιλιώτης, Μελιάδο, Μακρής, Νεοφύτου, Μάμας (Άμπραχαμ 65’).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερνάντες 31’ / Μάμας 15’, Στόλνικ 16’, Γκουεντραόγκο 45+1’, Λεσοβόι 70’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΣΚΟΡΕΡ: Τρούγιτς 37’, Πικής 59’ / Τρισκόφσκι 2’, Μακρής 17’, Λεσοβόι 45+2’ , Ουεντραόγκο 82’