Άρης – Ομόνοια 29Μ 1-0: Έκανε του… κεφαλιού του ο Κβιλιτάια και χάρισε τη νίκη

Παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Ομόνοιας 29Μ, ο Άρης στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τον Κβιλιτάια με κεφαλιά στο 77ο λεπτό να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Ένα παιχνίδι χωρίς πολλή θέαμα και το οποίο σίγουρα θα ξεχαστεί γρήγορα, με την ομάδα της Λεμεσού να πετυχαίνει το δύο στα δύο σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Απροετοίμαστο φάνηκε να πιάνει τον Άρη η Ομόνοια 29Μ με τον τρόπο που μπήκε στο παιχνίδι, καθώς πίεσε ψηλά και έβγαλε γρήγορες αντεπιθέσεις, έχοντας μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου τρεις καλές προϋποθέσεις, οι οποίες δεν ολοκληρώθηκαν είτε λόγω κακού κοντρόλ είτε λόγω άσχημης πάσας.

Στην πορεία η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε ρυθμούς, είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να γίνει επικίνδυνη.

Στο 33’ ο Άρης έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία, με τον Μαγιαμπέλα από το ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει την μπάλα εκτός εστίας. Η καλύτερη στιγμή ήρθε με τον Κορέια να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 41ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Στρέζο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0.
Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός και η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και τόσο. Η Ομόνοια 29Μ επικεντρώθηκε στο ανασταλτικό της κομμάτι και έκλεισε τις γραμμές της θέλοντας να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, την ίδια στιγμή που ο Άρης προσπαθούσε είτε από τα πλάγια είτε από τον κεντρικό διάδρομο να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Στο 77ο λεπτό μετά και από έντονη πίεση που προηγήθηκε ήρθε τελικά το πολυπόθητο τέρμα για τον Άρη, με τον Κβιλιτάια να ανοίγει το σκορ με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Στρούσκι και να χαρίζει με αυτό το γκολ και τη νίκη στην ομάδα του.