ΕΝΠ - Καρμιώτισσα 0-1: Από την άσπρη βούλα το πρώτο τρίποντο

Τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε σήμερα η Καρμιώτισσα.

Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Ένωσης, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στογιάνοβιτς στο 80’, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο γήπεδο, έκαναν παραπάνω πράγματα επιθετικά έχοντας και 2-3 μεγάλες χαμένες ευκαιρίες. Από την άλλη, οι «βυσσινί» στην επιστροφή τους στην μεγάλη κατηγορία δεν έδειξαν πολλά, στάθηκαν ωστόσο αρκετά καλά απέναντι στην πίεση της Καρμιώτισσας στο περισσότερο διάστημα του αγώνα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ό,τι καλό είδαμε επιθετικά προήλθε από πλευράς Καρμιώτισσας.

Η μεγαλύτερη φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 38’ με τον Κατσαντώνη να αστοχεί από καλή θέση εντός της αντίπαλης περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές προϋποθέσεις και νωρίτερα στο παιχνίδι, ωστόσο ο Αντεμπάγιο όποτε χρειάστηκε βρέθηκε σε ετοιμότητα κι έτσι η εστία της Ένωσης δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έδειξαν εκ νέου διάθεση να συνεχίσουν να ασκούν πίεση στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 54’ οι «βυσσινί» έφτασαν στην πρώτη καλή τους ευκαιρία, με τη μπάλα να σκάει μπροστά από τον Χαραλάμπους που βρισκόταν σε κοντινή απόσταση μπροστά από την εστία, ωστόσο δεν κατάφερε να την κοντρολάρει καθώς είχε πολύ ύψος.

Δύο λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σίμιτς να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Αντεμπάγιο.

Στη συνέχεια η Ένωση έδειξε να ανεβαίνει ωστόσο η Καρμιώτισσα εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο.

Στο 72’ οι πορτοκαλί είχαν νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Στογιάνοβιτς να αστοχεί από πολύ κοντά με το κεφάλι και αφού ο Αντεμπαγιό είχε κάνει άστοχη έξοδο.

Στο 74’ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για την Καρμιώτισσα μετά από χέρι στην περιοχή, απόφαση που επιβεβαιώθηκε και από το VAR και πέντε λεπτά αργότερα ο Στογιάνοβιτς εκτέλεσε εύκολα ανοίγοντας το σκορ, με το 0-1 να παραμένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

ΣΚΟΡΕΡ: Στογιάνοβιτς 79΄(π.)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεντί 9’, Νόρτεϊ, Χριστοφή / Παντελή 23’, Χότσκο 25’, Μπάμπα 70’, Κβίρκβια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΕΝΠ: Αντεμπαγιό, Ιωάννου, Σάμπου, Γκοτλιέμπ, Νόρτεϊ, Μεντί, Ανδρέου, Καλογήρου (Χριστοφή 82’), Μπένγκι (Έντσον 46’), Χούγκενχουτ, Χαραλάμπους.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Επασί, Μαλόνε, Χότσκο, Ντούμια, Κοβάσεβιτς, Παντελή (Γκραντινάρου 46’), Τσουκαλάς, Σμίλιανιτς (Μπάμπα 33΄), Σίμιτς, Κατσαντώνης, Γιούσης (Στογιάνοβιτς 67’).

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης