ΑΕΛ - Ομόνοια Αρ. 1-0: Ο Λεσοβόι «υπέγραψε» το απόλυτο!

Δύο στα δύο για τον Ντάνιιλ Λεσοβόι και την ΑΕΛ!

Ο 26χρονος Ρώσος εξτρέμ βρήκε δίχτυα για δεύτερη αγωνιστική και οι «γαλαζοκίτρινοι» μετά την Ομόνοια 29Μ (4-2) κατέβαλαν και την Ομόνοια Αραδίππου (1-0), στην εντός έδρας πρεμιέρα τους για την αγωνιστική περίοδο 2024/25.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες (21’, 38’ Τριτσκόβσκι, 29’ Μάμας) απέναντι σε μια Ομόνοια που είχε αποκλειστικό στόχο τη διατήρηση του μηδέν και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα με μόλις μία τελική -κι αυτή στις καθυστερήσεις.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με την πρώτη τους καλή επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο: ο Μακρής μπήκε κάθετα στην περιοχή, έδωσε υποδειγματική ασίστ στον Λεσοβόι και ο Ρώσος με κοντινέ πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (48’).

Στο 67’ η απευθείας εκτέλεση του Λεσοβόι πέρασε ελάχιστα άουτ και στο ίδιο λεπτό ο Μπράγκα εξουδετέρωσε σωτήρια σε κόρνερ επικίνδυνο σουτ του Κούτσακου.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, δίχως όμως να βρουν άλλη ευκαιρία για γκολ.

ΑΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ           1-0 (31.8)
Γήπεδο:
ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Σκόρερ: 48’ Λεσοβόι
Διαιτητές: Νικόλας Λιοτατής - Ηράκλης Κωμοδρόμος, Στέφανος Αναστασίου - Ιωάννης Χριστοδούλου
VAR: Ροβέρτος Κώστα / AVAR: Ευαγόρας Ευαγόρου
Κίτρινες: Σινγκ / Θεοχάρους
ΑΕΛ (4-2-3-1): Μπράγκα - Παναγιώτου, Στόλνικ, Ουεντραόγκο, Νεοφύτου (85’ Ζαχαρίου) - Μάμας (85’ Ιμανισίμουε), Μεγιάδο - Μακρής, Τοκού (66’ Σινγκ), Λεσοβόι (79’ Άβραχαμ) - Τριτσκόβσκι (66’ Ρομπέρτα).
ΟΜΟΝΟΙΑ (3-4-2-1): Λόρια - Γκιοατά, Θεοχάρους, Γκόμες - Α. Σιήκκης, Μπάτζι, Βρόντης (76’ Αβραάμ), Δημητρίου (57’ Αντωνίου) - Αναστασίου (57’ Ποντικός), Μπόρζες (76’ Χαβέλκα) - Κούτσακος (83’ Βαλβέρδε).