Νέα Σαλαμίνα-Ολυμπιακός 3-2: Πρώτη νίκη με ανατροπή

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο στάδιο Αμμόχωστος η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού. Το παιχνίδι το οποίο θύμισε ροντέο είχε πολλές ανατροπές, όμως στο τέλος χαμογέλασε η ομάδα της Αμμοχώστου η οποία πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Κρατούσε μπάλα και στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Φαμπρίς Κα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Όμως 2 φορές που βρέθηκε κοντά στο γκολ έχασε τεράστιες ευκαιρίες. Ότι δεν κατάφερε ο Σίμπσον νωρίτερα το κατάφερε στο 41ο λεπτό ο Σιντσέλ ο οποίος μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Κίνγκσλευ βρέθηκε μπροστά από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και ισοφάρισε για τους ερυθρόλευκους. Στέλνοντας έτσι τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έψαξε το γκολ. Παρόλα αυτά τα σουτ των Κα, Χάντι και Κικο δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία της Σαλαμίνας. Φτάνοντας στο 69ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ξεδιπλώθηκε όμορφα από αριστερά και από γύρισμα του Μαριάνοβιτς ο Κορέια έκανε το 2-1 ξεσηκώνοντας το Αμμόχωστος.

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν είπε την τελευταία του λέξη και ο Ντουβεντρού με κεφαλιά από δύσκολο σημείο έκανε το 2-2 στο 75ο λεπτό δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι 2 ομάδες κοίταξαν να διαφυλάξουν το 2-2 όμως στο 85ο λεπτό ο Μαριάνοβιτς έκανε το 3-2 για τη Νέα Σαλαμίνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγε στη δύναμη με την Νέα Σαλαμίνα να διαφυλάσσει το αποτέλεσμα σαν κόρη οφθαλμού.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αμμοχώστου πιάνει τους πρώτους 3 βαθμούς ενώ ο Ολυμπιακός παρέμεινε στον 1 βαθμό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ του αγώνα, 3-2 για τη Σαλαμίνα

84' ΓΚΟΛ 3-2 για τη Σαλαμίνα με δυνατό πλασέ του Μαριάνοβιτς μέσα από την περιοχή

80' Ακόμα δέκα λεπτά και ο Ολυμπιακός πατά καλύτερα

75΄ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός 2-2 με τον Νουβεντρού να σκοράρει με κεφαλιά απο πολύ δύσκολο σημείο

69΄ ΓΚΟΛ κόντρα στη ροή του αγώνα ο Κορέια σκοράρει για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από γύρισμα του Μαριάνοβιτς

67΄ Πρώτη απειλή για τη Σαλαμίνα με το Ρέινολντ να δοκιμάζει συρτό σουτ και η μπάλα να πηγαίνει λίγο αουτ

65΄ Καλό σουτ του Κίκο από απ ευθείας εκτέλεση φάουλ η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

61΄ Καλό σουτ του Χάντι με σουτ έξω απο τη μεγάλη περιοχή να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία

48΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κα να αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής

46΄ Έναρξη δευτέρου μιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο στάδιο Αμμόχωστος Νέα Σαλαμίνα- Ολυμπιακός 1-1

41΄ΓΚΟΛ με τον Τινστέλ ισοφαρίζει η Νεα Σαλαμίνα μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Κίνγκσλευ

34΄ Νεο καλό σουτ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Μαριάνοβιτς, μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού

30΄Ημίωρο στο στάδιο Αμμόχωστος με τη Σαλαμίνα να ελέγχει το παιχνίδι μετά το γκολ που δέχτηκε και να ψάχνει την ισοφάριση. Ο Ολυμπιακός από την άλλη ψάχνει τη στιγμή του στις αντεπιθέσεις

26΄Νεα καλή στιγμή για τη Σαλαμίνα με τον Ρέινολντς να μην μπόρει να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα από το ύψος της μικρής περιοχής

20' Νεα μεγάλη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα με τον Σίμπσον ο οποίος μετά απο γύρισμα στο ύψος του πέναλντι έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία

16' Τεράστια ευκαρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Σίμπσον σε τετ α τετ να σημαδεύει τον αντίπαλο τερματοφύλακα

12΄ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός με τον Κα,προηγήθηκε καλό σουτ από τον Χαντί απέκρουσε ασταθώς ο Βεσελόφσκι και ο Κά σκόραρε εξ επαφής

7' Κακό γύρισμα του Τινστελ από πλάγια θέση, πάνω στον Μπαίζα

1' EΝΑΡΞΗ του αγώνα καλή επιτυχία στις 2 ομάδες

Οι ενδεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μαριάνοβιτς, Σίμπσον(Ελντουντού 52), Κίνγκσλει, Σαν Ρομάν(Τσαμπόυρης 59), Κωστή, Λαμπό, Ρέϊνολντς (80' Νουρ), Χριστοφόρου, Τισντέλ, Κορέια

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Καντέ, Σιντιμπέ, Kίκο, Ακόστα (80' Βινίσιους), Οικονομίδης, Κα (Ζαχαρίου 52), Νανι(Ντουβεντρού 73), Χαμντί, Αγιτέ