Η πιο συχνή αιτία ήττας στο ποδόσφαιρο

Το μπάτζετ. Η ποιότητα. Το βάθος. Η φόρμα. Ο ρυθμός. Η ομοιογένεια. Οι τραυματισμοί.

Στην προσπάθεια ανάλυσης της ήττας της ΑΕΛ από την Πάφο ακούστηκαν και γράφτηκαν όλες οι παράμετροι που μπορούν να κρίνουν ένα παιχνίδι.

Εφ’ όσον ίσχυαν όλες, η ομάδα του Κρις Κόουλμαν δεν θα έπρεπε να είχε παραταχθεί καν στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» ή να έχει την παραμικρή πιθανότητα αντίστασης απέναντι στην κυπελλούχο.

Στο 80ό λεπτό, ωστόσο, το σκορ ήταν 1-0 και οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν συμπληρώσει πάνω από μια ώρα που υπεράσπιζαν το προβάδισμά τους. Η εικόνα του αγώνα μάλιστα ήταν τέτοια, ώστε ο Χουάν Κάρλος Καρθέδο να έχει προβεί σε διπλή αλλαγή αμέσως μετά την ανάπαυλα και σε ακόμη μία λίγο μετά τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.

Πώς προέκυψε συνεπώς η ήττα; Από την πιο συχνή αιτία στο ποδόσφαιρο: τα λάθη. Ο Ζαζά σημειώνει δύο τέρματα, επειδή ο προσωπικός του αντίπαλος στις συγκεκριμένες φάσεις έχει τοποθετηθεί λάθος. Και ο Άντερσον βρίσκει το χώρο και τον χρόνο να σκοράρει εκτός περιοχής, επειδή μετά το κλέψιμο από τον αμυντικό μέσο ο τομέας που καλύπτει το «εξάρι» είναι άδειος.

Η ΑΕΛ οφείλει να κρατήσει από το παιχνίδι της Κυριακής ότι έφερε την Πάφο στα όριά της και στο χείλος της βαθμολογικής απώλειας. Συνάμα οφείλει να έχει ξεκάθαρο στο νου της ότι έχασε, επειδή υπέπεσε σε λάθη που ουδόλως σχετίζονται με το μπάτζετ, τη φόρμα, τον ρυθμό, την ομοιογένεια κ.ο.κ.

Πάνω σε αυτά τα λάθη πρέπει να δουλέψει για να εξελιχθεί περαιτέρω. Αν το πράξει, η επόμενη ευκαιρία να επικρατήσει επί ενός υπέρτερου αντιπάλου δεν θα αργήσει.