Πήγε, νίκησε, έπεισε!

Αυτή η διακοπή έρχεται στο πιο… άβολο σημείο για την ΑΕΚ!

Μετά από διακυμάνσεις στην απόδοση και εναλλασσόμενα αποτελέσματα ο Χένινγκ Μπεργκ φαίνεται πως βρήκε τον τρόπο να σταθεροποιήσει την ομάδα του.

Οι Λαρνακείς επέστρεψαν από τη διακοπή του Σεπτεμβρίου με μια ήττα (1-0 από την Ομόνοια) και μια εξ ίσου «οδυνηρή» ισοπαλία (2-2 με τον Εθνικό Άχνας), αλλά έφτασαν στη αντίστοιχη του Οκτωβρίου με τρεις διαδοχικές νίκες και εντός της πρώτης εξάδας στη βαθμολογία.

Στο ΓΣΠ οι «κιτρινοπράσινοι» διέκοψαν δύο αρνητικότατα σερί, καθώς δεν είχαν νίκη επί των «γαλαζοκιτρίνων» στα τελευταία έξι παιχνίδια (0-3-3) και δεν είχαν πανηγυρίσει στο ΓΣΠ στις προηγούμενες 15 επισκέψεις τους (0-10-5).

Το τέρμα του Ιμάντ Φαράζ τα «τερμάτισε» αμφότερα, αλλά εξίσου μεγάλη σημασία με τη νίκη έχει και ο τρόπος που ήρθε. Η ΑΕΚ «απορρόφησε» την αρχική υπεροχή του ΑΠΟΕΛ, ισορρόπησε και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και έβγαλε όλο το 90λεπτο επιτρέποντας μόνο μια στιγμή ανησυχίας στον Αθανασιάδη (σ.σ. το κοντινό σουτ του Κόρμπου στο 90’).

Ο Μπεργκ έκανε διάνα τόσο με την επιλογή του Ροντέν στην ενδεκάδα όσο και με τον τακτικό ρόλο που του ανέθεσε. Ο Νορβηγός είχε καθοριστική συμβολή στον έλεγχο του ρυθμού από την ομάδα του, ενώ πιστώνεται και την είσοδο του Γκάμα, ο οποίος είχε σημαντική συμβολή στη φάση του τέρματος.

Η ΑΕΚ πανηγύρισε νίκη σε ντέρμπι για πρώτη φορά μετά το 2-1 επί του Απόλλωνα στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», αλλά σε αντίθεση με την πρεμιέρα η επικράτηση επί του ΑΠΟΕΛ ήρθε με τρόπο πειστικό, που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση.

Και αυτό αποτελεί το μεγαλύτερο κέρδος της.