Τα δύο θετικά και τα δύο αρνητικά που κρατάει ο Γκούλα

Ο Απόλλωνας επέστρεψε στις νίκες ­«καθαρίζοντας» με 2-0 την Ομόνοια 29Μ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Αν και στο τέλος της ημέρας αυτό που μετράει είναι η ουσία και οι τρεις βαθμοί, ο προπονητής των γαλάζιων έχει πολλά να κρατήσει από το σημερινό παιχνίδι, και θετικά και αρνητικά.

Στα θετικά πρώτα, είναι ιδιαίτερα σημαντικό το γεγονός ότι η ομάδα άφησε πίσω της την κακή παρένθεση και την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Καρμιώτισσα. Μέσα από τη σημερινή νίκη επανακτά την ηρεμία της ενώ αλλάζει και η ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Επιπλέον, εξίσου σημαντικό το ότι ο Απόλλωνας κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν παθητικό, ειδικά από τη στιγμή που στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια 29Μ έδειξε ένα διαφορετικό, πιο απειλητικό πρόσωπο και θα μπορούσε να γίνει επικίνδυνη.

Τώρα όσον αφορά στα δύο στοιχεία που σίγουρα θα προβληματίσουν τον Σλοβάκο προπονητή: πρώτον, έλειψε το γκολ από ανοιχτό παιχνίδι. Ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη χάρη στη φοβερή εκτέλεση φάουλ του Βέισμπεκ και το πέναλτι του Ντορεγκαράι. Είναι σημαντικό να βρεθεί η λύση για τις μέρες που οι παίκτες του δεν θα έχουν τόση… έμπνευση ή ευστοχία στις στημένες φάσεις.

Δεύτερον, η ομάδα παρουσιάστηκε σχεδόν διπρόσωπη στα δύο ημίχρονα. Κυρίαρχη χωρίς να κινδυνέψει καθόλου στο πρώτο, ενώ στο δεύτερο επέτρεψε στον αντίπαλο όχι μόνο να ανέβει, αλλά και να δημιουργήσει 2-3 καλές ευκαιρίες, και εκεί που οι παίκτες του μπορούσαν να είχαν τελειώσει το παιχνίδι, δεν το έκαναν.

Ο εφησυχασμός μπορεί να γίνει επικίνδυνος, για καλή του τύχη όμως αυτή τη φορά ο Απόλλωνας δεν το πλήρωσε!