Για το πρώτο διπλό και το πρώτο... ντέρμπι

Το τελευταίο του εξ αναβολής παιχνίδι, δίνει σήμερα ο Απόλλωνας στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Στις 18:00 ο Απόλλωνας φιλοξενείται από την Ανόρθωση, παιχνίδι που ήταν ορισμένο για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα λίγων ημερών ταξιδεύει για τη Λάρνακα, με την πρώτη... απόπειρα να μην του βγαίνει, αφού το πρόσφατο αποτέλεσμα (0-0) στην Αρένα δεν ήταν και το καλύτερο.

Η ομάδα του Ιβάν Βουκουμάνοβιτς σήμερα καλείται να είναι πιο επιθετική, πιο οργανωμένη και με καλύτερο παιχνίδι να "χτυπήσει" στα αδύνατα σημεία την Ανόρθωση, για το πρώτο φετινό διπλό του Απόλλωνα. Μετά τα ματς με Ομόνοια και ΑΕΚ, τώρα ένα τρίτο ντέρμπι στη σειρά για τους "κυανόλευκους", για το οποίο δεν θα υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης. Δεν θα είναι αρκετή μία καλή παρουσία της ομάδας, αφού αυτό που μετρά στην τελική είναι το αποτέλεσμα. Οι 3 βαθμοί σε τρία παιχνίδια, βάζουν επιπλέον πίεση στους ποδοσφαιριστές, αφού ο Απόλλωνας δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια συγκομιδή, με το σημερινό παιχνίδι, να προβλέπεται ότι θα είναι 90λεπτο που θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Στα δύο ντέρμπι με ΑΕΚ και Ομόνοια ο Απόλλωνας είχε τις ευκαιρίες του για να σκοράρει, όμως το γκολ δεν ήρθε, κάτι που περιμένει σήμερα ο τεχνικός του Απόλλωνα. Συγκέντρωση, πάθος και θέληση για τη πρώτη νίκη στο ντέρμπι, αυτά τα συστατικά ζητά το τεχνικό τιμ του Απόλλωνα για το παιχνίδι με την Ανόρθωση, απέναντι σε μία πολύ δύσκολη αντίπαλο.