Τεσσάρα στο φιλικό ο Απόλλωνας, βασικοί Μπεσάτ-Ρομπέρζ

Άνετη φιλική νίκη και 4-0 για τον Απόλλωνα στο σημερινό φιλικό με αντίπαλο τον Άρη Λεμεσού. Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο οι "κυανόλευκοι" επικράτησαν με τεσσάρα απέναντι στην "ελαφρά" ταξιαρχία. Δύο γκολ ο Γιαννιώτας και από ένα οι Μάρκοβιτς και Φλουρής.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή κράτησε σε εγρήγορση τους ποδοσφαιριστές του με αυτό το φιλικό, με τους Μπεσάτ και Ρομπέρζ ν' αγωνίζονται σε ολόκληρο τον αγώνα. Ένας αγώνας που ήταν 80αλεπτος και όχι 90λεπτος. Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος ο Απόλλνας θα πάει στην Άχνα για τον αγώνα με τον Εθνικό, αγώνας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Λήξη αγώνα. Με δύο γκολ ανά ημίχρονο ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-0 του Άρη σε φιλικό αγώνα στο προπονητικό κέντρο Απόλλων Columbia.Δύο γκολ ο Γιαννιώτας και από ένα οι Μάρκοβιτς και Φλουρής

76' Ο Μάρκοβιτς υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στη περιοχή από τον Γιαννιώτα και προσπάθησε να σκοράρει με ραμπόνα, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω

74' Ο Μπεσάτ έκανε πολύ καλή σέντρα από τ' αριστερά, ο αντίπαλος τερματοφύλακας είχε άστοχη έξοδο με τον Μάρκοβιτς να κερδίζει τη κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι

69' Ο Μπεσάτ έκανε μια υπέροχη κάθετη πάσα στη πλάτη της άμυνας με τον Δημήτρη Φλουρή να πλασάρει σωστά και να κάνει το 4-0. Ο Νικολάου αντικατέστησε τον Μολ

67' Ο Χρίστος Μοδέστου έκανε το σουτ με τον Μολ να αποκρούει

66' Σκοράρει ο Άρης αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Ζελάγια άφησε τη θέση του στον Ηροδότου

65' Τσολάκης στη θέση του Πέδρο

64' 3-0. Εξαιρετική κάθετη ψηλοκρεμαστή μπαλιά από τον Ζελάγια στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον Γιαννιώτα να "κερδίζει" τον Σωφρονίου στο τετ α τετ

61′ Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

58' Σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής περνάει έξω

53' Ο Φλουρής στη θέση του Αγκίρε

50' Υπέροχη ατομική προσπάθεια από τον Αγκίρε ο οποίος απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, εισήλθε στη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Σωφρονίου απέκρουσε με γροθιές

Έναρξη β' ημιχρόνου. Χαραλάμπους αντί του Σαρντινέρο για τον Απόλλωνα. Για τον Άρη πέρασαν οι Ελευθερίου και Κκωστή στις θέσεις των Ελζέι και Ραφαήλ

Τέλος ημιχρόνου. 2-0 για τον Απόλλωνα

37' Γκολ με τον Γιαννιώτα. Ο Σαρντινέρο έκανε την ατομική προσπάθεια από τ' αριστερά, μοίρασε τη μπάλα στον Γιαννιώτα ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0

30' Πλασέ του Ζελάγια εντός περιοχής, κοντράρει σε αντίπαλο και περνάει σε κόρνερ η μπάλα

27' Καλό σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής, αποκρούει ο Σωφρονίου. Στη συνέχεια της φάσης ο Ζελάγια πήρε το ριμπάουντ ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ

22' Καλό σουτ εκτός περιοχής του Ματθαίου, μπλοκάρει ο Μολ σταθερά

20′ Καλή ευκαιρία για τον Άρη - Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Ντελμίρο να κερδίζει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει μόλις έξω

16' Κεφαλιά του Ζελάγια μετά από κόρνερ του Πέδρο, η μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι

14' Καλό σουτ του Σαρντινέρο υποχρεώνει τον Σωφρονίου σε απόκρουση

11' Γκολ ο Μάρκοβιτς και 1-0 για τον Απόλλωνα: Ο Σέρβος μέσος με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής ανοίγει το σκορ στον αγώνα.

Ενδεκάδες:

Απόλλων:  Μολ, Αγκίρε, Μπεσάτ, Πέδρο, Ρομπέρζ, Ρότζερ, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Σαρντινέρο, Ζελάγια, Σακέτι

Άρης: Σωφρονίου, Μοδέστου, Θεράπωντος, Χαραλάμπους, Κέζος, Μιχαήλ, Κυριάκου, Μαλεκκίδης, Ματθαίου, Ντελμίρο, Τζον