Η ''Μεγάλη Κυρία'' τη νίκη (2-1) και το χειροκρότημα

Η Ανόρθωση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη εντός έδρας στους αγώνες τα πλεϊοφ , αφού επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης. Δίκαιη η νίκη για την Μεγάλη Κυρία που μπήκε δυνατά κυρίως στην επανάληψη και μέσα σε τέσσερα λεπτά πέτυχε δυο γκολ με τους Ντούρις στο 53 και Ράγιος στο 57.

Η Ομόνοια μείωσε στο σκόρ στο 82 με κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ που πλέον έφτασε τον Φλοριαν Τολμές με 22 τέρματα στην πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερ. Η Ανόρθωση που έδωσε και το τελευταίο της παιχνίδι στο Αντώνης Παπαδόπουλος στην φετινή σεζόν δέχθηκε το χειροκρότημα απο τον κόσμο της. Απο την άλλη με αυτή την νίκη διατηρείται στην 3η θέση. Για την Ομόνοια ήταν η 11η συνεχή ήττα

Το παιχνίδι

Υπήρξε διάθεση και απο τις δυο ομάδες που έφτιαξαν φάσεις όμως δεν κατάφεραν να βρούν τον δρόμο προς τα δίκτυα

Η πρώτη φάση στον αγώνα έγινε για την Ομόνοια στο 2' όταν ο Κανού έκανε το σουτ , πάνω απο τα δοκάρια. Στο  4' έγινε η μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας και ο Ντούρις έκανε την κεφαλιά , όμως έδιωξε δύσκολα ο Χριστοδούλου σε κόρνερ. Στο  24΄ Ντούρις και Καλό δεν βρήκαν τη μπάλα μετά απο  σέντρα του Αμπντουλάγιεφ.  Στο 25΄ έγινε το σουτ του Καλό δίπλα από το κάθετο δοκάρι.  Στο 33′ Ο Κοφί μόνος πλάγια στην περιοχή έκανε σουτ άουτ.  Στο 37΄ έγινε το  δυνατό σουτ του Ράγιος μόλις άουτ.Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Χριστοφή έκανε το δυνατό σουτ άουτ

Δυο γκολ σε τέσσερα λεπτά

Στο  53 η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Ντούρις με σουτ , μετά απο μπαλιά του Καλό.  Στο 57 ήταν η σειρά του Ράγιος να σκοράρει με σουτ μέσα στην περιοχή. Στο 60 ο Βίκτορ σε πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ άουτ. Στο 71 ο Κιπιανι έκανε το σουτ , απέκρουσε όμως ο Αρούς

Μέιωσε ο Ντάρμπισαϊαρ

Στο 82 μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Ντάρμπισαϊαρ με κεφαλιά νίκησε τον Αρούς και έκανε το 2-1.  Στο  87΄ έκανε το σουτ  ο  Παλάνκα έδιωξε σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Κοφί, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Ντουγκλάο, Ζοάο Βίκτορ, Οικονομίδης (87 Ματθαίου) , Αμπντουλάγιεφ (46 Παλάνκα), Καλό (74 Γκάντσιεφ), Ράγιος, Ντούρις

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Τζαίλσον (61 Δημητρίου) , Βύντρα, Φώτη (74 Τζιωνής) , Γ. Σοάρες, Α. Σοάρες, Μαδούρο,  Κανού,  Κατσαντώνης (61 Κιπιάνι) , Χριστοφή, Νταρμπισάιαρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουγκλάο (3η), Αμπντουλάγιεφ Ντούρις (3η) , Κόφι / Α. Σοάρες (3η), Νταρμπισάιαρ, Γ. Σοάρες