Κέρδισε και ανέβηκε στην 3η θέση

Η ΑΕΛ ήταν η νικήτρια στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 2-0 της Πάφου στο Τσίρειο και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς και άφησε την αντίπαλο της στην 9η με οχτώ. Τα τέρματα σημειώθηκαν από τους Αγκάνοβιτς και Τόρες στο 2ο ημίχρονο. Καλύτερη σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα οι γηπεδούχοι που βρήκαν ευκαιρίες και δοκάρι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλύτερη, αλλά…

Καλύτερη σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν η ΑΕΛ. Η ομάδα της Πάφου μπορεί να είχε ελαφρώς την κατοχή της μπάλας, όμως, δεν είχε ούτε μια τελική. Σε αντίθεση με την αντίστοιχη της Λεμεσού που βρήκε καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο χορός των ευκαιριών άνοιξε με δοκάρι. Ο Αβραάμ εκτέλεσε το φάουλ στο 11’, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται. Ένα λεπτό μετά ο Ρούτκο πρόλαβε τον Αντωνίου προτού τσιμπήσει την μπάλα.

Στο 39’ η ΑΕΛ απείλησε εκ νέου με τον Αντωνίου, όμως, ο Ρούτκο με σωτήρια επέμβαση κράτησε το μηδέν, ενώ στο 42’ ο Ιβάν Κάρλος μπήκε στην περιοχή, αλλά το διαγώνιο πλασέ του πέρασε έξω.

Μπροστά με Αγκάνοβιτς

Ότι δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο οι συμπαίχτες του, το πέτυχε ο Αγκάνοβιτς στο 56ο λεπτό. Ο παίχτης της ΑΕΛ υποδέχτηκε την μπάλα μετά το πλάγιο του Αβραάμ, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ρούτκο.

Η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι για τα καλά στα μέτρα της. Έφτιαξε και άλλες φάσεις, με τον Τόρες και τον Τεσέιρα, όμως, το πιο σημαντικό ήταν ότι λειτούργησε αποτελεσματικά στην άμυνα.

Τέλος με Τόρες

Η ακίνδυνη Πάφος δεν αντέδρασε ποτέ, ενώ η ΑΕΛ δεν είπε την τελευταία της λέξη. Ο Τόρες λίγα λεπτά μετά που πέρασε στο γήπεδο, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 83' έφυγε πίσω από την αντίπαλη άμυνα, πέρασε και τον Ρούτκο και πλάσαρε για το τελικό 2-0.