Πήρε την ουσία και συνεχίζει

Την 5η της νίκη σε 9 αγώνες πανηγύρισε σήμερα η Ομόνοια. Οι πράσινοι του Χένογν Μπέργκ κέρδισαν την ΑΕΛ με 1-0 και ανέβηκαν πλέον στους 18 βαθμούς και άφησαν την ομάδα του Κέρκες στους 14 γνωρίζοντας παράλληλα την 3ης ήττα στο πρωτάθλημα.

Το γκολ που έκρινε σήμερα το αποτέλεσμα πέτυχε ο Μάτ Ντάρμπισαϊρ στο 3ο λεπτό ο οποίος έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα.

Από ένα δοκάρι είχαν οι δυο ομάδες.

ΓΚΟΛ με το καλημέρα
Πριν καλά-καλά αρχίσει ο αγώνας στο ΓΣΠ είχαμε το πρώτο γκολ. Η Ομόνοια κέρδισε φαουλ σε καλό σημείο μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Γκόμεθ ανέλαβε την εκτέλεση του έγινε η έγινε η πισινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά ο Μάτ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βοζίνια για το 1-0. Ο Άγγλος επιθετικός της Ομόνοιας ήταν λίγο πιο μπροστά και θα έπρεπε να ακυρωθεί το τέρμα των πρασίνων. Πάντως ο πρώτος βοηθός τουλάχιστον στο πρώτο μέρος δεν τα πήγε καλά αφού έχασε αρκετές φάσεις.

Ανούσια κατοχή
Μετά το γκολ που δέχθηκε η ΑΕΛ, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε την κατοχή της μπάλας αλλά αδυνατούσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Φαμπιάνο. Απείλησε με μακρινά σου των Γερολέμου στο 13ο λεπτό και Χάρη Κυριάκου στο 20ο λεπτό χωρίς αποτέλεσμα.

ΔΟΚΑΡΙ και κλασική ευκαιρία για τους πράσινους
Στην συνέχεια η Ομόνοια ανέβασε τους ρυθμούς της και ήθελε να πετύχει και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες σε διάστημα 4 λεπτών. Αρχικά στο 30ο λεπτό ο Μποτεάκ με απευθείας εκτέλεση φαουλ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι το Βοζίνια ο οποίος στο 34ο λεπτό σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο το πλασέ του Ματ.

Ισοφάρισε στα ΔΟΚΑΡΙΑ η ΑΕΛ
Με την έναρξη του β’ μέρους είχαμε και την πρώτη κλασική… αυτή την φορά για την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε φαουλ από πλάγια θέση στο 47ο λεπτό και ο Ιβάν Κάρλος με γυριστή κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Καλή ευκαιρία με Τεσειρα
Η ΑΕΛ έχει τον έλεγχο στο Β’ μέρος. Έφτιαξε προϋποθέσεις για την εστία του Φαμπίνιο και απείλησε με μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο. Ωστόσο στο 74ο λεπτό η ομάδα του Κέκρες λίγο έλειψε να φέρει τον αγώνα στα ίσια ωστόσο η κεφαλιά του Τεσειρα από καλή θέση κατέληξε πάνω από την εστία.

Κράτησε ο Φαμπιάνο
Στο 83ο λεπτό ο Γκαζαρίαν προσπάθησε από μακρινή απόσταση να νικήσει τον Φαμπιάνο με δυνατό σουτ με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Ομόνοιας να πέφτει και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Πρώτη για Ομόνοια στο 84ο λεπτό
Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 40 λεπτά στο β’ μέρος για να φτιάξει κλασική ευκαιρία η Ομόνοια. Ο Κακουλής πήρε την μπάλα κάτω από το κέντρο και με ατομική ενέργεια έφτασε απέναντι από τον Βοζίνια έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να διώχνει την μπάλα και στη συνέχεια ο Μποτεάκ δοκίμασε να τελειώσει την φάση με τον Νταβόρ να πέφτει σωτήρια και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λάνγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (79’ Κακουλής), Τιάγκο, Μποτεάκ (90+ Χούμποτσαν), Ντάρμπισαϊαρ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντρέ Τεσέιρα, Κυριάκου, Ράσο, Γουήλερ, Νταβόρ, Αγκάνοβιτς (83’ Παντελή) Μαε, Αντωνίου, Ιβάν Κάρλος (71’ Μαρκόσκι), Γερολέμου (61’ Γκαζαριάν)

Κίτρινες: Ορτέγκα, Κακουλής /Γουήλερ, Ιβάν Κάρλος, Γερολέμου, Βοζίνια