Ένα 45λεπτο που πρέπει να ξεχαστεί!

Η 9η αγωνιστική πέρασε για την Ανόρθωση, με την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια να πηγαίνει στο διάστημα της διακοπής με βαθμολογικές απώλειες.
Μπορεί να είχε σε εξαιρετική μέρα τον Λόρια, όμως τα δύο γκολ που δέχθηκε δεν ήταν και τόσο δικιά του ευθύνη, με την Ανόρθωση να εξέρχεται ισόπαλη στο στάδιο "Αμμόχωστος".

Ήταν ένα χορταστικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, ωστόσο κάπου θα συμφωνήσουμε με τον Τιμούρ Κετσπάγια που μίλησε για το πρώτο ημίχρονο, με τον Γεωργιανό να στέκεται στο ότι ήταν ένα 45λεπτο που σαφώς και δεν τον άφησε ικανοποιημένο. Ήταν από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα για την Ανόρθωση τη φετινή περίοδο, με τη Νέα Σαλαμίνα να είχε σχεδόν ολοκληρωτικά την πρωτοβουλία κινήσεων. Η Ανόρθωση έδειξε ότι φοβήθηκε το παιχνίδι στο πρώτο μέρος και λόγω αστοχίας της Νέας Σαλαμίνας δεν δέχθηκε κι’ άλλα γκολ. Είναι ένα 45λεπτο το οποίο πρέπει να ξεχαστεί, με την Ανόρθωση να έχει δύο τελικές στον στόχο και τη γηπεδούχο ομάδα πέντε!

Τώρα στο β’ μέρος υπήρξε αντίδραση με την ομάδα της Αμμοχώστου στην πρώτη της ευκαιρία να πετυχαίνει την ανατροπή, όμως στα αμυντικά της καθήκοντα κάπου έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και ήρθε το 2-2.

Το θετικό είναι ότι η Ανόρθωση συνεχίζει αήττητη με το πέρας της 9ης αγωνιστικής, ο Κετσπάγια σαφώς είδε αρκετά που δεν του άρεσαν σήμερα, έχει όμως ένα διάστημα 15 ημερών για να δουλέψει πάνω σε αυτά.

Πέραν από τις βαθμολογικές απώλειες, σήμερα το τεχνικό τιμ της Ανόρθωσης είδε τους Βασιλακάκη και Ράγιος να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμού, με τον τεχνικό της «Κυρίας» να περιμένει νεότερα για την κατάσταση των δύο.