Μεγάλο παιχνίδι χωρίς νικητή

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Τσίρειο. Τα είχε όλα, εκτός από νικητή. Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 και πήραν από έναν πόντο. Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ με τον Μερκή στο 54’ και οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν στο 87’ με τον Γκακπέ. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Άλεφ, δυο πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι, στο πρώτο υπάρχει ξεκάθαρη παράβαση. Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Μιχαϊλοβιτς που έφευγε από ευνοϊκή θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλύτερος, αλλά…

Καλύτερος και πιο επικίνδυνος ήταν στο 1ο ημίχρονο ο Απόλλωνας. Οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με στόχο τον αιφνιδιασμό και το γρήγορο προβάδισμα. Ο Γκακμπέ στο 5’ βγήκε φάτσα με τον Μπέλετς και τον υποχρέωσε σε σωτήρια επέμβαση, ενώ στο 10’ ο Χάμπος δοκίμασε από μακριά το πόδι του, αλλά ο Σλοβένος με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το 15λεπτο, κέρδισε μέτρα και ισορρόπησε το παιχνίδι και απείλησε δυο φορές, μια με τον Μιχαϊλοβιτς στο 22’ και στο 26’ με κεφαλιά του Πάβλοβιτς, αλλά ο Μολ με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Ενδιάμεσα των δυο φάσεων των γαλαζοκιτρίνων, ο Παπουλής στο 24’ με γυριστό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Για 15 λεπτά δεν υπήρξε φάση, με την επόμενη να καταγράφεται στο 41’ και πάλι από τους γηπεδούχους. Ο Παπουλής έφυγε πίσω από την άμυνα και με πλασέ στην κίνηση, υποχρέωσε τον Μπέλετς σε ακόμη μια επέμβαση.

Στο 44’ ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι με τον Αγκίρε, το οποίο αρνήθηκε ο Λούκας Σωτηρίου. Στην επαναληπτική προβολή φαίνεται να υπάρχει παράβαση, ενώ σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Μιχαϊλοβιτς, ο οποίος καλυπτόταν.

Γκολ και δοκάρι

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς κάτι το αξιόλογο, μέχρι το 54ο λεπτό, όταν άνοιξε το σκορ. Ο Βιντιγκάλ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς και ο Μερκής με κοντινή προβολή έκανε το 0-1. Ο Κύπριος διεθνής ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του δεν το πανηγύρισε. Δυο λεπτά μετά το γκολ, οι γαλαζοκίτρινοι λίγο έλειψαν να σκοράρουν εκ νέου, όμως, το σουτ του Άλεφ σταμάτησε στο δοκάρι.

Ξεπέρασε το σοκ και ισοφάρισε

Ο Απόλλωνας επηρεάστηκε πάρα πολύ από το τέρμα. Έχασε το ρυθμό του και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά, ενώ προσπαθούσε να απειλήσει τον Μπέλετς με μακρινά σουτ.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι άσκησαν μεγάλη πίεση, η οποία καρποφόρησε στο 87’ με τον Γκακπέ, το σουτ του οποίου κατέληξε αυτή τη φορά στα δίχτυα του Σλοβένου τερματοφύλακα.