Απόδραση με… ζωγραφιές και μόνη στην κορυφή

Η Ανόρθωση με δυο πανέμορφα γκολ των Καλτσά και Οκριασβίλι, έφυγε με τρεις πολύτιμους βαθμούς από την Αρένα, κερδίζοντας με 1-2 την ΑΕΚ για την 11η αγωνιστική. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια χωρίς να πραγματοποιήσει μεγάλη εμφάνιση, κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο και να τερματίσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, έχοντας 24 βαθμούς(η Ομόνοια έχει 21 και παίζει με τον ΑΠΟΕΛ τη Δευτέρα).

Η ΑΕΚ συνεχίζει να απογοητεύει με τα αποτελέσματα της, αφού μετά από 11 αγώνες έμεινε στους 15 βαθμούς και βλέπει τη διαφορά από τις πρώτες θέσεις να αυξάνεται συνεχώς.

Δοκάρι για την Ανόρθωση, καλύτερη η ΑΕΚ

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ένταση και όχι και τόσο καλό ρυθμό, η Ανόρθωση πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ της 0-1. Το παιχνίδι άρχισε με την Ανόρθωση να βρίσκει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Ράγιος να σημαδεύει το δοκάρι στο 16’ μετά από εκτέλεση φάουλ. Η ΑΕΚ στη συνέχεια είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει.

ΓΚΟΛΑΡΑ Καλτσά!

Εκεί που η Ανόρθωση έδειξε να δυσκολεύεται, η Καλτσάς πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ. Στο 34’ η μπάλα… έκατσε στο πόδι του Ελλαδίτη, ο οποίος με δυνατό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 0-1. Στη συνέχεια η Ανόρθωση κράτησε το υπερ της σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το 0-1.

ΓΚΟΛΑΡΑ και ο Οκριασβίλι, 0-2 η Ανόρθωση

Η ΑΕΚ πήγε να μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει. Η Ανόρθωση στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, χτύπησε και πάλι με γκολάρα. Αυτή τη φορά, στο 53’ ο Οκριασβίλι με πανέμορφο πλασέ νίκησε τον Τόνιο και έκανε το 0-2.

Στο 92’ ο Τρισκόφσκι μείωσε σε 1-2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς(82’ Αναστασίου), Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Σάστρε, Κάσες (58' Φλοριάν), Χέφελ, Τέτε, Τρισκόφσκι, Γιάννου (78’ Κιβενί)

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος(78’ Ιωάννου), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσάς (63' Μαργκάσα), Ντούρις (68’ Μανθάτης)