Ο ΑΠΟΕΛ παραδόθηκε στις ορέξεις του Ολυμπιακού

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 2-0. Οι μαυροπράσινοι κοίταξαν στα μάτια τους γαλαζοκίτρινους και όταν βρήκαν τις ευκαιρίες πλήγωσαν τον αντίπαλο τους και πήραν μια σπουδαία και σημαντική νίκη.

Ντουβεντρού και Κίκο οι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ λόγω αποβολής του Μιχαϊλοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει λίγο καλύτερο άρχισε ο αγώνας στο Μακάρειο. Οι γαλαζοκίτρινοι επέβαλαν τον ρυθμό τους κρατούσαν μπάλα ωστόσο δεν κατάφεραν να αεπιλήσιουν με αξιώσεις την εστία του Μπαιζα. Στο 4ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε την πρώτη του καλή ευκαιρία με την απευθείας εκτέλεση φαουλ του Μάτιτς να διώχνει σε κόρνερ ο Μπαϊζα.

Δεν το πίστευε ο Άλεφ
Στο 11ο λεπτό ήρθε και ο πρώτη κλασική στον αγώνα και ήταν για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Οικονομίδης έκανε το λάθος στο ύψος της περιοχής και ο Άλεφ πήρε την μπάλα βγήκε απέναντι από τον Μπαιζα έκανε το πλασέ αδύναμο στην αγκαλιά του τερματοφύλακα χάνοντας ουσιαστικά κλασική ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ να ανοίξει το σκορ.

Σαν σταματημένους και 1-0
Στην πρώτη του κλασική ευκαιρία ο Ολυμπιακός τιμώρησε τον ΑΠΟΕΛ. Στο 36ο λεπτό ο Ντουβεντρού πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου έφτασε στην περιοχή του Μπέλετς και με πλασέ την έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0 για τον Ολυμπιακό

Πρώτη στο β’ μέρος στο 70’
Με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να φτιάξει τελική προσπάθεια άρχισε το β’ μέρος στο Μακάρειο. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κατοχή αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Μαπιζα κάτι που έκαναν για πρώτη φορά στο 70ο λεπτό. Ο Χαλένιους γύρισε την μπάλα στο ύψος της περιοχής... ο Μάτιτς έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει έξω.

Απάντησε με Αγιτέ ο Ολυμπιακός
Στο 73ο λεπτό σε μια από τις αντεπιθέσεις του ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά και πάλι στον ΑΠΟΕΛ ωστόσο ο Αγιτε έκανε το σουτ από καλή θέση με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Με δέκα ο ΑΠΟΕΛ 2-0 ο Ολυμπιακός
Στο 82ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής στους Μιχαϊλοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα αφού τράβηξε από την φανέλα τον Αγιτέ ενώ ήταν τελευταίος ποδοσφαιριστής. Η παράβαση έγινε έξω από την περιοχή και το φαουλ ανέλαβε να το εκτέλεση ο Κίκο ο οποίο την έστειλε απευθείας στα δίκτυα του Μπέλετς για το 2-0.

Ολυμπιακός: Mπάιζα, Ψάλτης, Κίκο, Ενόχ (33’ Μπιλάλ), Ροτζέριο (77’ Ζαχαρίου), Οικονομίδης, Βινίσιους, Σωτηρίου, Νάνι, Ντουβεντρού, Αγιτέ (89’ Σιντιμπέ)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Χαλένιους, Τάμαρι, Μάτιτς, Ζοαζίνιο (78’ Εφραίμ), Μερκής, Ιωάννου, Βιντιγκάλ (66’ Πάβλοβιτς), Σάβιτς (46’ Γιάκολιτς), Μιχαϊλοβιτς, Άλεφ

Κίτρινες: Αγιτέ, Μπιλάλ/Μερκής, Μάτις, Ιωάννου
Κόκκινες: /Μιχαιλοβιτς

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνου Ανδρέας