Χαμένοι στην ισοπαλία!

Νέα Σαλαμίνα και Ένωση έμειναν στο ισόπαλο 1-1, σε ένα παιχνίδι που έγινε στο ''Αμμόχωστος'' για την 17η αγωνιστική. Άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι με τον Αμπαρτζουμιάν σο 52', ισοφάρισε ο Κίνγκσλεϊ στο 86'.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρία καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Ρουσιάς από κοντά αστόχησε μετά από το παράλληλο γύρισμα του Βαλλιάνου. Στη συνέχεια οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο και η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη. Η Νέα Σαλαμίνα με τη σειρά της έχασε καλή φάση στο 10’ όμως ο Κλέιμαν έδιωξε με δυσκολία την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορέια και κράτησε το 0-0.

Και ενώ είχαμε ‘’πατήσει’’ το πρώτο ημίωρο στο ματς, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει να φτιάξει καλές ευκαιρίες, από τη μια οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν από τα άκρα να καταστούν επικίνδυνοι όμως η Ένωση έπαιζε καλή άμυνα, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν ευκαιρίες με τον Ρουσιά και τον Ουντόζι, αλλά ήταν άστοχοι.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η εικόνα αυτή δεν άλλαξε, οι δύο μονομάχοι έκαναν αρκετά λάθη στη τελική προσπάθεια και δημιουργικά ήθελαν περισσότερη φαντασία για να βρουν καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες. Με εξαίρεση μια μεγάλη φάση στο 42’ όπου η κεφαλιά του Σίμπσον έφυγε λίγο έξω, δεν είχαμε κάτι άλλο αξιόλογο και έτσι το πρώτο μέρος έληξε χωρίς γκολ (0-0).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους δύο προπονητές αλλά με ένα δοκάρι και ένα γκολ. Και τα δύο για την ΕΝΠ! Αρχικά στο 51’ ο Ρουσιάς σημάδεψε την οριζόντια δοκό της εστίας της Νέας Σαλαμίνας, όμως ένα λεπτό αργότερα, στο 52’, ο Αμπαρτζουμιάν με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κίσσα και άνοιξε το σκορ μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια.

Οι ερυθρόλευκοι προχώρησαν μετά από αυτή την εξέλιξη σε αλλαγές, η δεύτερη ήταν αναγκαστική (έξω ο Ελουντού μέσα ο Σιαθάς), με σκοπό να ισοφαρίσουν. Ο αγώνας πήρε ένα καλύτερο ρυθμό μετά το πρώτο γκολ και η μπάλα πήγαινε από τη μια πλευρά στην άλλη με ταχύτητα.

Η Ένωση έχασε μεγάλη φάση στο 62’ αφού ο Σέζαρ έστειλε άθελα του τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του μετά το παράλληλο γύρισμα του Ρουσιά. Δεύτερο δοκάρι για τους παίκτες του Γιανέφσκι στο παιχνίδι.

Το 0-1 παρέμενε, οι αλλαγές από τον πάγκο της ΕΝΠ έκαναν την ομάδα πιο αμυντική καθώς ο στόχος ήταν ξεκάθαρος, η διαφύλαξη του σκορ και ένα δεύτερο τέρμα στην αντεπίθεση αν έρθει για να τελειώσει οριστικά η υπόθεση τρίποντο.

Η Νέα Σαλαμίνα μετά και την αλλαγή του Πουρσαϊτίδη στο 68’ έγινε πιο επιθετική (έξω ο Σαν Ρομάν, μέσα ο Μαουρίσιο) και έψαχνε με μανία το γκολ της ισοφάρισης.

Είχαμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο και η Νέα Σαλαμίνα στο 80’ βρήκε την πρώτη της καλή φάση στην επανάληψη καθώς ο Σίμπσον πλάσαρε και ανάγκασε τον Κλέιμαν σε δύσκολη απόκρουση. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, ήταν φυσιολογικό να πιέζουν αλλά όλο αυτό γινόταν χωρίς αντίκρισμα μέχρι το 86’. Και λέμε μέχρι το 86’ γιατί σε εκείνο το λεπτό ο Κίνγκσλεϊ είδε μια μπαλιά να έρχεται συστημένη στο κεφάλι του και από κοντά σκόραρε για τη Νέα Σαλαμίνα και έκανε το 1-1 με δυνατή κεφαλιά.

Οι παίκτες των ερυθρολεύκων της Αμμοχώστου έψαξαν και ένα δεύτερο γκολ, κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση και ο κόσμος της ομάδας όμως μέχρι το τελικό σφύριγμα και παρά τη τετράλεπτη καθυστέρηση τίποτα δεν άλλαξε. Άξια αναφοράς μια καλή στιγμή με τον Λαμπό στο 90+1’, όμως η κεφαλιά του άσου της Νέας Σαλαμίνας έφυγε έξω.

Με το τελικό 1-1 η Νέα Σαλαμίνα πήγε στους 24, ενώ η Ένωση στους 12. Οι γηπεδούχοι την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η ΕΝΠ υποδέχεται την ΑΕΚ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σέζαρ, Νουρ, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ, Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπότ, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Βαρέλα, Θεοδώρου, Ουντότζι, Μπαρμπόσα, Αμπαρτζουμιάν, Ρουσιάς, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς

Το SPORTIME σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα:

- Τέλος στο παιχνίδι, Νέα Σαλαμίνα και Ένωση έμειναν στο 1-1 και πήραν στο τέλος από ένα βαθμό

90+1' Ο Λαμπό έκανε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω

90+1' Έξω ο Θεοδώρου, μέσα ο Κολοκούδιας για την ΕΝΠ

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να βρουν και ένα δεύτερο γκολ

86' Ο Κίνγκσλεϊ ισοφαρίζει για τη Νέα Σαλαμίνα και κάνει το 1-1 με δυνατή κεφαλιά!

84' Κίτρινη στον Μαουρίσιο

82' Έξω ο Βαρέλα, μέσα ο Κουμής για την Ένωση

80' Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Σίμπσον να πλασάρει και τον Κλέιμαν να διώχνει με δυσκολία

75' Έξω ο Ουντόζι, μέσα ο Μαϊσουράντζε για την ΕΝΠ, που προηγείται με 0-1 στο παιχνίδι

68' Τρίτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Σαν Ρομάν, μέσα ο Μαουρίσιο

64' Το σουτ του Μαριάνοβιτς φεύγει έξω

62' Δοκάρι για την Ένωση, δεύτερο στο παιχνίδι. Ο Ρουσιάς έκανε το παράλληλο γύρισμα με τον Σέζαρ να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του. Παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ εδώ, παραμένει το 0-1

60' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Έξω ο Ελουντού, μέσα ο Σιαθάς

56΄Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα ο Μαριάνοβιτς, έξω ο Κωστή

52' Γκολ για την Ένωση και 0-1! Εκτελέστηκε το κόρνερ από δεξιά με τον Ριέρα, ο Αμπαρτζουμιάν με δυνατή κεφαλιά κερδίσει τους πάντες στον αέρα και δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους

51' Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ένωση με το σουτ του Ρουσιά να σταματά στην οριζόντια δοκό της εστίας του Κίσσα

50' Καλή η σέντρα σουτ του Ουντόζι, έδιωξε τη τελευταία στιγμή ο Σαν Ρομάν

46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

- Λήξη στο πρώτο ημίχρονο με τη Νέα Σαλαμίνα και την Ένωση να παραμένουν στο 0-0

42' Καλή στιγμή μετά από ώρα για τη Νέα Σαλαμίνα όμως η κεφαλιά του Σίμπσον πέρασε λίγο έξω

40' Δείχνουν διάθεση οι δύο ομάδες να επιτεθούν αλλά δεν καταφέρνουν να σκοράρουν

32' Κεφαλιά του Ουντόζι, μαζεύει ο Κίσσας

30' Στο 0-0 το ματς ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Ένωση, απουσιάζουν οι μεγάλες φάσεις από το παιχνίδι

23' Το σουτ του Σαν Ρομάν σταματά στον Κλέιμαν

20' Πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες, η υπεροχή είναι εναλλασσόμενη

10' Ο Κλέιμαν διώχνει με δυσκολία την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορέια, παραμένει το 0-0

9' Κίτρινη για τον Ριέρα, πρώτη στο παιχνίδι

3' Ο Ρουσιάς από κοντά χάνει μεγάλη φάση για την ΕΝΠ, όμως από κοντά ο άσος των φιλοξενουμένων δεν μπόρεσε να σκοράρει

1' Έναρξη στο παιχνίδι

17:58 Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνιση τους στο γήπεδο μαζί με τους διαιτητές

17:50 Οι πρωταγωνιστές του αγώνα αποχωρούν για τα αποδυτήρια και σε πολύ λίγο θα επιστρέψουν για να ξεκινήσει το παιχνίδι

17:40 Η διαιτητική ομάδα κάνει την προθέρμανση της ενόψει και της έναρξης του αγώνα

17:30 Και οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας και της Ένωσης κάνουν ζέσταμα στον αγωνιστικό χώρο

17:15 Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την προθέρμανσή τους