Ξεκόλλησε για τα καλά η Πάφος!

Η Πάφος κέρδισε με 2-0 την ΑΕΛ στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Άνοιξε το σκορ ο Ράκελς στο 44', διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Βα στο 75'.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά και οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η ΑΕΛ σιγά σιγά είχε ξεθαρρέψει και κρατούσε περισσότερο τη μπάλα και προσπαθούσε να χτίσει παιχνίδι από τον κεντρικό διάδρομο. Στο 17’ ο Χουράδο είδε το σουτ του να σταματά στον Ρούτκο, απάντησε με δύο μάλιστα ευκαιρίες η Πάφος καθώς ο Βοζίνια είπε ‘’όχι’’ σε Ράκελς και Φόλπρεχτ στο 22’ και στο 23’ αντίστοιχα.

Η υπεροχή στην πορεία του ματς ήταν εναλλασσόμενη, Πάφος και ΑΕΛ έψαχναν το γκολ και οι γηπεδούχοι στο 32’ απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία μιας και ο Ράκελς απέναντι από τον Βοζίνια είδε τον κίπερ των φιλοξενουμένων να διώχνει σωτήρια το πλασέ του. Όλα αυτά ενώ το 0-0 παρέμενε.

Οι γαλάζιοι από τα δύο άκρα είχαν κάποιες καλές προϋποθέσεις για να βρουν το πρώτο τέρμα στην αναμέτρηση, όμως της έλειπε η καλή τελική πάσα. Το συγκρότημα του Τόσακ έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 42’ καθώς το σουτ του Βαλακάρι σταμάτησε σε σώματα αμυντικών της ΑΕΛ ενώ είχε πορεία προς τα δίχτυα.

Η Πάφος έδειχνε πιο ανεβασμένη προς τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου και το συγκρότημα του Τόσακ βρήκε το πολυπόθητο γκολ αφού στο 44’ ο Ράκελς υποδέχθηκε άψογα την κάθετη μπαλιά του Φιλιώτη και πλάσαρε με επιτυχία αυτή τη φορά τον εξελθόντα Βοζίνια.

Βρήκε τέρμα λοιπόν στην εκπνοή των πρώτων 45’ η Πάφος και έκανε το 1-0, με το αποτέλεσμα αυτό να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους δύο μονομάχους, η Πάφος προσπάθησε να κρατήσει μπάλα για να ελέγξει τον ρυθμό όμως η ΑΕΛ ήταν αυτή που έχασε τη μεγαλύτερη της φάση καθώς στο 54’ ο Αντάμοβιτς έκανε το διαγώνιο πλασέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Οι παίκτες του Κέρκεζ στη συνέχεια κράτησαν περισσότερο μπάλα, έψαχναν την καλή δημιουργία φάσεων για να ισοφαρίσουν, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι ανά τακτά χρονικά διαστήματα επιχειρούσαν να ‘’παγώσουν’’ τον ρυθμό.

Η Πάφος στο 67’ έχασε μεγάλη φάση καθώς ο Βαλεριάνος έκανε το σουτ, ο Βοζίνια έδιωξε με δυσκολία και η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι προτού φύγει σε κόρνερ και αυτό είχε ως συνέπεια να παραμένει ο δείκτης του σκορ στο 1-0.

Κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση και ο παράγοντας κούραση και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους, ενώ είχαμε μπει αισίως στο 70ο λεπτό του αγώνα στο ‘’Στέλιος Κυριακίδης’’.

Και εκεί που περίμενε κανείς την ΑΕΛ να βγει ακόμη πιο επιθετικά μπροστά ήρθε το γκολ του Βα στο 75’ για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Πάφο. Ο άσος των γηπεδούχων είδε τη μπάλα στρωμένη μπροστά του από το γύρισμα του Μπεριγκό και από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βοζίνια κάνοντας το 2-0.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει όμως το σουτ του Τεϊσέιρα στο 84’ έφυγε λίγο έξω, ενώ να σημειώσουμε πως στο 81’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Αντωνίου. Η επαναληπτική προβολή δείχνει πως υπάρχει παράβαση, εντούτοις ο διαιτητής ήταν κοντά και έδειξε όπως συνεχιστεί το παιχνίδι.

Με αυτά και με αυτά τα λεπτά κυλούσαν, το ρολόι σημάδεψε το 87ο λεπτό και ο Μαϊντεβατς σπατάλησε μεγάλη φάση καθώς απέναντι από τον Ρούτκο δεν βρήκε στόχο και έτσι το 2-0 παρέμεινε.

Η τρίλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε τίποτα και το τελικό σφύριγμα του Χριστοδούλου βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με σκορ το 2-0. Η Πάφος πήγε μετά από αυτή την επιτυχία στους 20 πόντους, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 26.