Έκπληξη η Πάφος, "μαντάρα" ο Νικολάου

Η Πάφος βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, όμως, βρήκε τα αποθέματα να γυρίσει τον αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα και να πάρει μια σημαντική νίκη για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η παφιακή ομάδα κέρδισε 3-2 με γκολ των Βα, Γκαμπράλ και Αντωνίου και πλησίασε την 6η θέση στους τρεις βαθμούς. Ο Απόλλωνας που έμεινε στην 4η θέση, οχτώ βαθμούς πίσω από την κορυφή, προηγήθηκε με Παπουλή (0-1) και Πίττα (1-2). Σοβαρά λάθη από τον Νικολάου που δεν είδε το χέρι στο 3ο τέρμα της Πάφου και δυο πέναλτι στον Πίττα στο 86' και στον Πέδρο στο 87’.  Επίσης στο πρώτο γκολ του Απόλλωνα ο Σακέτι έκανε χέρι

Χορταστικό ημίχρονο

Τέσσερα γκολ και πολύ καλό ρυθμό είχε το Α’ ημίχρονου του αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Ο Απόλλωνας προηγήθηκε σε δυο περιπτώσεις, όμως, η Πάφος απάντησε ισάριθμες φορές, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 2-2.

Το σκορ άνοιξε σχετικά γρήγορα. Στο 16’ ο Παπουλής, εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών της Πάφου, αλλά και το χέρι του Σακέτι και με υποδειγματικό πλασέ έβαλε μπροστά τον Απόλλωνα. Η Πάφος δεν αντέδρασε άμεσα, όμως, στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Μολ, έφερε τον αγώνα στα ίσα. Στο 30’ ο Καμπράλ, έδωσε στον Βα που με κοντινή προβολή έγραψε το 1-1.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το σκορ του ημιχρόνου θα ήταν 1-1, ήρθαν δυο τέρματα, ένα για κάθε ομάδα για να τις στείλει στα αποδυτήρια με το 2-2.

Στο 45+1’ ο Πίττας από κοντά έκανε το 1-2 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καμπράλ έφερε εκ νέου το αποτέλεσμα στα ίσα.

Γκολ η Πάφος, "τηλεοπτικά πέναλτι" ο Απόλλωνας

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν το ίδιο καλός, όμως, τα τέρματα λιγότερα. Οι δυο ομάδες δεν είχαν σκοπιμότητα στο παιχνίδι τους και έψαξαν το 3ο γκολ, το οποίο βρήκε η Πάφος.

Στο 74’ η παφιακή ομάδα γύρισε τον αγώνα. Με τη βοήθεια του χεριού του Αντωνίου. Ο αμυντικός των γηπεδούχων έστρωσε την μπάλα με το χέρι και ακολούθως με κοντινό σουτ σημείωσε το 3-2.

Ο Απόλλωνας πίεσε πολύ και έψαξε την ισοφάριση. Στο 86’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα, όμως, φαίνεται να σπρώχνεται από αμυντικό, ενώ ένα λεπτό μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε αλλά υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ. Ο Γιαννιώτας αντέδρασε και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις ο Γκοντάρντ έχασε ευκαιρία για το 4-2, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανός, απέκρουσε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή και κράτησε το 3-2 για την ομάδα του.