Επέστρεψε με… Τρισκόφσκι

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ μετά το 0-0 στο κύπελλο κόντρα στην ΑΕΛ κερδίζοντας την Δόξα με 0-1. Ο Τρισκόφκι στο 54ο λεπτό σκόραρε για την ΑΕΚ πετυχαίνοντας το 18ο γκολ στο πρωτάθλημα χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Χαμένο πέναλτι για την Δόξα στο 89ο λεπτό. Η ΑΕΚ με τη νίκη της ανέβηκε στους 31 βαθμούς και στο -1 από τον 4ο Απόλλωνα.

Ο αγώνας:

Σε ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα Δόξα και ΑΕΚ χωρίς να προσφέρουν θέαμα και ευκαιρίες έμειναν στο 0-0 σπαταλώντας ουσιαστικά ένα 45λεπτό.

Μπορεί η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους να είχε την κατοχή της μπάλας (40-60), ωστόσο ποτέ δεν κατάφερε να γίνει ουσιαστική μπροστά στην εστία του Γκράσα.

Στο 17ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή φάση από πλευράς Δόξας με τον Παπαφώτη να κάνει το δυνατό σουτ από καλή θέση με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Τόνιο.

Στο 31ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ με την απευθείας εκτέλεση φαουλ του Ναράνχο (πέρασε αναγκαστική αλλαγή στο 41’), να διώχνει δύσκολα ο Γκράσα.

Στο 37ο λεπτό ο Τρουγιόλς δοκίμασε την τύχη του από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του τερματοφύλακα της Δόξας.

Ο Τρισκόφσκι δεν συγχωράει
Στην πρώτη της κλασική ευκαιρία στον αγώνα η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο για να ανοίξει το σκορ με τον πρώτο της σκορερ αλλά και του πρωταθλήματος Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο επιθετικός της ΑΕΚ στο 54ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Δόξας και με ένα δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα το Γκράσα για το 0-1 πετυχαίνοντας το 18ο γκολ στο πρωτάθλημα.

Χαμένο πέναλτι με Λουίς Κάρλος
Στο 89ο λεπτό η δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να κλέψει τον βαθμό από την ΑΕΚ. Ο Βαλέντε ανατράπηκε στην περιοχή με τον Τιμόθεο Χριστοφή να δείχνει την παράβαση και τον Λουίς Κάρλος να αναλαμβάνει την εκτέλεση του. Ο επιθετικός της Δόξας αστόχησε από τα 11 βήματα στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά.

Δόξα: Γκράσα, Ντερβίντ, Καλό (66’ Μπαρμπγια), Ίταλο, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (80’ Βαλάντε), Μέσκα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Ζορζίνιο (59’ Λουίς Κάρλος)

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Ακοράν (86’ Κωνσταντίνου), Τρισκόφσκι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεζ, Φακούντο, Ιωάννου, Γκολομπάρτ, Ναράνχο (41’ Πλάνας), Γιάννου (63’ Αμπραχαμ)

Σκόρερ: - / 54’ Τρισκόφσκι

Κίτρινες: Παπαφώτης / Πλάνα, Αμπραχαμ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης