Δόξα-Ανόρθωση 0-1: Πρεμιέρα με διπλό από τον πάγκο

Η Ανόρθωση μπήκε με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Δόξα με 0-1, με τον Μπέκα Μικελντάνζε να είναι ο χρυσός σκόρερ της Κυρίας.

Η ομάδα του Ρόνι Λέβι βρήκε τη λύση στο Μακάρειο με τη συνεργασία των δυο αλλαγών του Πράνιτς. Στο 82’ ο Πράνιτς έδωσε στον Μπέκα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα και πέτυχε το χρυσό γκολ της Ανόρθωσης.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα μέτριο παιχνίδι από πλευράς θεάματος, ωστόσο στην πρεμιέρα μετρά η ουσία και η Ανόρθωση ήταν αυτή που την πήρε στα τελικά στάδια του παιχνιδιού.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για την Ανόρθωση, αφού έχασε τον Φελγκέιρας στην προθέρμανση (στραβοπάτησε και θα περάσει από εξετάσεις) και τη θέση του πήρε ο Δημήτρης Δημητρίου. Ο 19χρονος τερματοφύλακας έκανε και την πρώτη μεγάλη επέμβαση του αγώνα στο 5ο λεπτό όταν ο Ζατλ πλάσαρε από κοντά και ο νεαρός έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ. Η Δόξα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο 10λεπτο, χάνοντας και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία.

Μετά το πρώτο 10λεπτο, η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμούς και σε διάστημα 10 λεπτών ήταν κυρίαρχη, χάνοντας τρεις καλές φάσεις για γκολ. Το καλό διάστημα της Κυρίας κράτησε για 10 λεπτά και ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τη Δόξα να ισορροπεί. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι δυο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα, είχαν κάποιες προϋποθέσεις, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακό από πλευράς θεάματος, αφού χρειάστηκε να φτάσουμε στο 73’ για να δούμε μια πολύ ευκαιρία. Ο Ράγιος έκανε το σουτ, ο Γκρέμσλ απέκρουσε ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Πράνιτς έκανε νέο σουτ και ο τερματοφύλακας έδιωξε ξανά.

Στο 82’ οι δυο αλλαγές του Λέβι συνεργάστηκαν και σκόραραν. Ο Πράνιτς έδωσε εκπληκτική κάθετη πάσα και ο Μπέκα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Δόξας κάνοντας το 0-1. Μέχρι το τέλος του αγώνα η Ανόρθωση κράτησε εύκολα το μηδέν και μαζί το πρώτο τρίποντο.