Η ανάλυση των φάσεων από τον Χρίστο Σκαπούλη

Η ανάλυση των φάσεων από τον Χρίστο Σκαπούλη στην εκπομπή του ΡΙΚ "Γκολ και Θέαμα" για τις φάσεις από τα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Για τη φάση ΠΑΕΕΚ - Έθνικός για το άθελο χέρι: 'Γιατί σφύριξε; Αυτά τα χέρια δεν σφυρίζονται'.

Για το Πάφος - ΑΕΛ: 'Ο διαιτητής πρέπει να είναι πάντα μπροστά από το γεγονός που συμβαίνει'.

Για το Πάφος - ΑΕΛ διαχείριση χρόνου: 'Έγινε το 87:54, για να χτυπηθεί το φάουλ πήγαμε στο 90 και μετά είχαμε 3 λεπτά καθυστέρηση, δηλαδή οι υπόλοιπες καθυστερήσεις πήγαν περίπατο'.

Για το Απόλλων - Άρης (ανεκτικότητα διαιτητή): 'Ο ρεφ έκανε αρκετές φορές συστάσεις. Σύσταση κάνουμε μία φορά, όχι συνέχεια. Στην 4η φάση αναγκάστηκε να δείξει κίτρινη κάρτα. Αν έδινε την κάρτα στα προηγούμενα φάουλ δεν θα το βλέπαμε αυτό'.

Για φάουλ του Άρη στον Απόλλωνα στο 27': 'Δεν βλέπουμε παλαιστικούς αγώνες, έκανε ξανά σύσταση εδώ, ενώ θα έπρεπε να του δώσει κάρτα από την αρχή'.

Για τις 9 κίτρινες στο ΠΑΕΕΚ-Εθνικός: 'Πρέπει να βελτιωθεί ο ίδιος ο ρεφ στη διαιτητεύσει του αγώνα, ήταν πολύ αυστηρός. Αν ήμασταν εξωτερικό ο παρατηρητής θα του έκανε σοβαρές συστάσεις'.

Για Ολυμπιακός-ΑΠΟΕΛ - Κάρτα για διαμαρτυρία: Ορθή η κάρτα στον Ντονγκαλά, ζήτησε φάουλ όμως δεν τρέχουμε τον διαιτητή από πίσω

Για το πέναλτι στο Ολυμπιακός-ΑΠΟΕΛ: Ο ρεφ βρισκόταν σε λανθασμένη θέση, το διόρθωσε σωστά το VAR

Για το πέναλτι που ζήτησε ο ΑΠΟΕΛ: Το χέρι είναι κολλημένο στον παίκτη του Ολυμπιακού, αδικαιολόγητές οι διαμαρτυρίες, δεν δίνονται τέτοια πέναλτι και σωστά δεν δόθηκε.

Η αποβολή του Τσεπάκ: Δικαιολογημένα του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα, γιατί δεν έβλεπε τον παίκτη πίσω του.

Για το πέναλτι που ζήτησε ξανά το ΑΠΟΕΛ: Δεν υπάρχει κάμερα από πίσω, δεν φαίνεται ότι έκανε χέρι ο παίκτης του Ολυμπιακού.