«Καταλογίζω μεγάλη ευθύνη στον διαιτητή του Ανόρθωση-Ομόνοια...»

Στον Super Sport FM 104,0 και την εκπομπή «Δώδεκα στα Σπορ» μίλησε ο πρώην διεθνής διαιτητής και αναλυτής επίμαχων φάσεων, Γιαννάκης Κυπριανίδης, ο οποίος σχολίασε τις αμφισβητούμενες φάσεις των αναμετρήσεων της 11ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά όσα είπε:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΟΜΟΝΟΙΑ

15’ Πέσιμο του Σεμέδο, δεν υπήρχε πέναλτι γιατί ο ίδιος πήγε πάνω σε αμυντικό.

22’ Πέσιμο του Γκασαμά, ο Φαμπιάνο πήρε την μπάλα πρώτα. Δεν υπήρχε πέναλτι.

23’ Πέσιμο του Κακουλλή. Ο Γκαρσία είχε το χέρι στην πλάτη του, όμως όχι που να του εξασκήσει τόση πίεση που να φέρει τη πτώση.

47’ Ακυρώνεται γκολ του Τσίκο για χέρι. Εδώ καταλογίζω και μεγάλη ευθύνη στον διαιτητή γιατί είχε καθαρό πεδίο και δεν αντιλήφθηκε τη φάση και χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR.

50’ Κράτημα του Ουαγκέ στον Σεμέδο. Έδωσε το φάουλ, όμως έπρεπε να δώσει και κίτρινη κάρτα.

51’ Εκτέλεση φάουλ στην περιοχή της Ανόρθωση, ο Τεχέρα είχε αγκαλιάσει τον Σεμέδο που έπεσε. Μας έδειξαν ακόμη ένα μακρινό πλάνο. Φαίνεται το κράτημα, όμως είναι δύσκολο να πούμε ότι αυτός ήταν ο λόγος της πτώσης. Φαίνεται πως δεν ελέγχθηκε η φάση από το VAR, δεν μας έδειξαν κάτι. Αν έγινε έλεγχος, έπρεπε να μας το γράψουν.

60’ Χέρι πέναλτι ζήτησε η Ανόρθωση, ήταν στο στήθος του Παναγιώτου.

77’ Πέσιμο του Καστέλ μετά από μαρκάρισμα του Παναγιώτου. Και εδώ ήταν μακρινό το πλάνο. Εδώ μας έγραψαν ότι έγινε έλεγχος από το VAR.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΔΟΞΑ

48’ Κόκκινη στον τερματοφύλακα της Δόξας. Σωστή η απόφαση γιατί ανέτρεψε τον επιθετικό.

76’ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα. Υπήρχε φάουλ στον Λέουκο. Σωστή απόφαση.

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΠΑΦΟΣ

9’ Παράβαση του Ζάιρο στην περιοχή της Πάφου. Πήγε να διώξει τη μπάλα και ίσως επειδή σπρώχθηκε και αντί να βρει τη μπάλα, βρήκε καταλάθος τον αντίπαλο. Σωστό το πέναλτι

30’ Σωστό πέναλτι για την Πάφο.

43’ Διαμαρτυρίες για αποβολή του Ζάιρο. Για εμένα υπήρχε παράβαση και έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη για κακή χρήση αγκώνα.

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ

49’ Ακυρώνεται γκολ του ΑΠΟΕΛ σωστά, γιατί ο Μαρκίνιος ήταν σε θέση οφσάιντ.

68’ Έγινε έλεγχος για παράβαση του Φιλίπποβιτς στον Κοσταντίνοφ. Δεν φάνηκε να υπάρχει πέναλτι και σωστά συνεχίστηκε το ματς.

70’ Εάν πέρασε η μπάλα εξ ολοκλήρου τη γραμμή στην εστία του ΑΠΟΕΛ. Δεν πέρασε και σωστά δεν μέτρησε το γκολ.

ΟΘΕΛΛΟΣ-ΑΕΖ

24’ Πάτημα του Μαρτίνες στον Χατζηβασίλη. Σωστό το πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR.

32’ Κόκκινη στον Ρους και σωστά μετά από παρέμβαση του VAR άλλαξε απόφαση και έδωσε κίτρινη.

40’ Ακυρώνεται γκολ του Οθέλλου για οφσάιντ. Σωστή απόφαση.

47’ Πέναλτι για την ΑΕΖ. Σωστή απόφαση, όμως έπρεπε να ελεγχθεί η φάση προηγουμένως γιατί υπήρχε επιθετικό φάουλ προηγουμένως για εμένα. Εκτελέστηκε το πέναλτι, όμως δύο παίκτες ήταν εντός περιοχής, ένας αμυντικός και ένας επιθετικός. Έπρεπε να δοθεί επανάληψη. Δεν ξέρω τι έλεγξαν.

55’ Ζήτησαν πέναλτι του Οθέλλου. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ έπαιξε τη μπάλα και μετά ήρθε σε επαφή με τον επιθετικό.

90+3′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαμπανί, έγινε έλεγχος για κόκκινη. Σωστά έμεινε στην κίτρινη.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ-ΑΡΗΣ

23’ Ακυρώνεται γκολ της Καρμιώτισσας για οφσάιντ. Σωστά.

68’ Σύραξη και βλέπουμε τον Γιαγκό που είχε κίτρινη, να σπρώχνει στο πρόσωπο αντίπαλο. Σωστά δέχθηκε δεύτερη κίτρινη, όπως και στον Κατσαντώνη.

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΕΚ

45΄ Πέσιμο του Μάρκες. Έπεσε πάνω στους αμυντικούς. Σωστά δεν δόθηκε κάτι.

86’ Πέσιμο του Μάμα. Δεν υπήρχε παράβαση, βρήκε αέρα και έπεσε.

90’ Πολύ λίγα τα τέσσερα λεπτά καθυστέρησης που έδειξε ο διαιτητής.