«Σοβαρό λάθος του διαιτητή, θεωρώ απαράδεκτο ότι...»

Τις επίμαχες φάσεις από τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής στη Cyprus League by Stoiximan ανέλυσε ο πρώην διαιτητής και νυν αναλυτής φάσεων, Ηρακλής Τσίκινης.

Αναλυτικά οι εκτιμήσεις του:

Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΚ

21' Πέναλτι για ΑΕΚ. On-field review και άκυρο

Οκέι είναι δύσκολη φάση. Όμως εδώ λειτούργησε σωστά ο ΒΑΡίστας και εν συνεχεία σωστά και ο διαιτητής, και έτσι τελικώς είχαμε την σωστή απόφαση.

Ομόνοια -ΑΕΛ

51' 2ο γκολ για Ομόνοια, διαμαρτυρίες ΑΕΛ ότι προηγήθηκε φάουλ στον Μακρή

Υπάρχει μεν μία μονομαχία με τον Παναγιώτου και πτώση του Μακρή αλλά δεν θεωρώ πως αυτή προήλθε από αντικανονική ενέργεια του. Όχι δεν θα σφύριζα φάουλ τέτοια διεκδίκηση. Σωστά μέτρησε το γκολ.

80' Κόκκινη στον Κέσκες της ΑΕΛ

Ο Κακουλλής κέρδισε στο σπριντ τον αμυντικό και ανατρέπεται. Ορθή η κόκκινη κάρτα. Ο παίκτης της Ομόνοιας έφευγε μόνος προς την αντίπαλη εστία.

Εθνικός-Ανόρθωση

19' Φάουλ του Ντε Ιριόντο στον Ρόγκουλιτς

Ναι, επικίνδυνος ο τρόπος που ανέβασε το πόδι. Καθαρό φάουλ και σωστή η κίτρινη. Αν με ρωτάτε για κόκκινη, όχι. Καλύπτεται με την κίτρινη.

56' Έλεγχος από το VAR για πιθανό πέναλτι όταν σε διώξιμο της μπάλας ο Μπαχάνακ κλώτσησε τον Λόπες. Πέναλτι μέσω οn-field review

ΝΑΙ είναι πέναλτι, έτσι φάνηκε από 2-3 επαναλήψεις. Ο παίκτης της Ανόρθωσης παίζει μπάλα και ο αμυντικός τον κτυπάει. Σωστός ο βαρίστας που οδήγησε τον διαιτητή σε on-field review.

90+13' Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αντεπίθεση Ανόρθωσης, έφευγε μόνος ο Λόπες, έδωσε επιθετικό φάουλ ο διαιτητής σε βάρος του Ίλιεφ

ΣΟΒΑΡΟ λάθος του διαιτητή. Τουλάχιστον με το τι είδαμε στο ζωντανό και στο ένα και μοναδικό ριπλέι η φάση φαίνεται καθαρή. Και μάλιστα ανέκοψε την Ανόρθωση από αντεπίθεση και τετ-α-τετ. ΕΔΩ όμως θέλω να πω και κάτι το οποίο θεωρώ απαράδεκτο. Γιατί δεν προβλήθηκαν 3,4,5 ριπλέι σε μία τόσο κρίσιμη φάση;;;

Ομόνοια Αραδίππου-Καρμιώτισσα

14' Στο γκολ της Καρμιώτισσας, διαμαρτυρίες για φάουλ από τον σκόρερ

ΟΧΙ δεν υπάρχει κανένα φάουλ από τον Γιούση. Βάζει λίγο τα χέρια αλλά αυτό δεν ισοδυναμεί με παράβαση.

69' Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Γιούση, για φάουλ που έκανε στον Σιήκκη

ΝΑΙ ήταν φάουλ και δεύτερη κίτρινη. Σωστά αποβλήθηκε.

Απόλλων-ΕΝΠ

90+4' Πέναλτι για Απόλλωνα

Είναι φάση που χρειάζεται μελέτη. Και κάνοντας την μελέτη μας, βρίσκουμε παράβαση. Αμυντικός που ακολουθεί τον Μαλεκκίδη φαίνεται να τον πατάει και ως εκ τούτου η πτώση οφείλεται σε αυτή την κίνηση. Ναι ήταν πέναλτι.

Πάφος-Άρης

11' Γκολ της Πάφου αν υπήρχε οφσάιντ...

Με βάση τις γραμμές δεν υπάρχει. Καλυπτόταν και ο πρώτος παίκτης που έδωσε την πάσα και ο δεύτερος που σκόραρε.

19' Πάτημα του Γκομίς σε Τάνκοβιτς...

Υπάρχει ένα πάτημα αλλά θεωρώ πως η κίτρινη ήταν αρκετή. Πάντως ρίσκαρε πολλά ο παίκτης του Άρη.

21' Μαρκάρισμα του Γιαγκό στον Κορέια

Όχι σωστά δεν δίνει πέναλτι ο διαιτητής. Πάει μεν δυνατά ο αμυντικός αλλά πατάει μπάλα περισσότερο.

40+5' Γκομίς με Ζάζα

Φαίνεται να κάνει μια κίνηση ο παίκτης του Άρη, να αγγίζει (μπορώ να πω και να αρπάζει) τον λαιμό του ποδοσφαιριστή της Πάφου. Ο Ζάζα κάνει κίνηση με υπερβολική πτώση. Εδώ το θέμα είναι πως ο Γκομίς είχε ήδη κίτρινη. Ίσως αν δεν είχε να δεχόταν κάρτα. Εδώ αν έβγαινε θα ήταν 2η κίτρινη. Πάω με τον διαιτητή που δεν απέβαλε τον Γκομίς.

60' Φάουλ του Ναμ στον Στρούσκι και κίτρινη

Ναι, σωστά κίτρινη. Είναι η ίδια φάση με τον παίκτη του ΑΠΟΕΛ στην προηγούμενη αγωνιστική με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας. Ο Στρούσκι σκυβει, ο Ναμ βάζει το πόδι του, τον βρίσκει ναι, αλλά είναι φάση για κίτρινη όπως εξελίχθηκε και όχι κόκκινη.