«Χτύπησαν» σε καίρια σημεία και μας κέρδισαν οι Ρώσοι

Η Εθνική μας γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-2 από την Ρωσία για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ. Τα γκολ οι Ερόκιν και Σμαλετίνοφ, ένα σε κάθε ημίχρονο αντίστοιχα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ αφού στο 6ο λεπτό ο Ερόκιν από πλευράς Ρωσίας μπήκε στην περιοχή, οι αμυντικοί μας δεν τον έκλεισαν και με ένα διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Μιχαήλ να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 15’ πατούσαν στην καλή ψυχολογία και έφτασαν κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα. Από το δεκαπεντάλεπτο και μετά όμως οι διεθνείς μας βγήκαν μπροστά, ισορρόπησαν και κράτησαν περισσότερο την μπάλα.

Μπορεί να μην φτιάχναμε τις μεγάλες φάσεις αλλά ορισμένα μηνύματα τα στέλναμε στην αντίπαλη άμυνα, που έδειχνε ευάλωτη κάθε φορά που πιέζαμε ψηλά με αρκετούς παίκτες. Ο Νίκος Κωστένογλου όρθιος έδινε τις δικές του οδηγίες αλλά το 0-1 παρέμενε.

Στο 28’ και στο 39’ οι Ρώσοι άγγιξαν το τέρμα, όμως δις ο Νεόφυτος Μιχαήλ τους το αρνήθηκε με τις αποκρούσεις του. Τα μέτρα που κερδίσαμε επιχειρήσαμε να τα εκμεταλλευτούμε στο 37’, αλλά η κεφαλιά του Πίττα έφυγε έξω.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο φωτεινός πίνακας του ΓΣΠ θα μπορούσε να αλλάξει όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε και η στενή διαφορά του ενός γκολ εξακολουθούσε να υφίσταται.

Με την έναρξη της επανάληψης οι Ρώσοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, είχαν την κατοχή και έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό. Και το απευκταίο σενάριο ήρθε στο 55’ αφού ο Σμόλοφ με μπαλιά βρήκε τον Σμαλετίνοφ, αυτός πέρασε και τον Μιχαήλ και προ κενής εστίας πέτυχε το 0-2.

Όλα εκεί φάνηκαν να έχουν κριθεί, ήταν ένα ψυχολογικό κτύπημα η διαφορά των δύο τερμάτων και ούτε οι αλλαγές του Κωστένογλου άλλαξαν την όλη εικόνα. Ευκαιρίες δεν κάναμε αρκετές, ο αγωνιστικός ρυθμός ήταν άμεσα συνδεδεμένος με τη διάθεση των Ρώσων και έτσι το αποτέλεσμα δεν τροποποιήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Να σημειώσουμε ότι από το 75’ και μετά προσπαθήσαμε κάπως να πλαγιοκοπήσουμε την περιοχή των φιλοξενουμένων, αλλά όλες μας οι επιθέσεις ήταν ημιτελείς και η… ανεβασμένη διάθεση άργησε να έρθει.

Εν κατακλείδι, η Εθνική μας γνώρισε την εντός έδρας ήττα (0-2) από την Ρωσία για την 5η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου για το Μουντιάλ 2022 και η επόμενη της υποχρέωση είναι προγραμματισμένη την ερχόμενη Τρίτη (7/9) εκτός έδρας με την Σλοβακία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε στους 4 βαθμούς, όσους έχει και η Μάλτα, ενώ οι Ρώσοι έφτασαν τους 10.

Κύπρος: Μιχαήλ, Παναγιώτου (61΄ Αβραάμ), Κατελάρης, Καρώ, Ψάλτης (77΄ Ζαχαρίου), Νικόλας, Κάστανος, Αρτυματάς (72΄ Χάμπος), Παπουλής (72΄ Ηλία), Λοΐζου, Πίττας (61΄ Τζιωνής)

Ρωσία: Guilherme, Samoshnikov, Dzhikiya, Diveev, Karavaev, Golovin (67΄ Kuzyaev), Barinov, Erokhin, Cheryshev (46΄ Zhemaletdinov), Smolov (75΄ Τyukavin), Aleksei Miranchuk (64΄ Bakaev)