«Γλίστρησε» από τα χέρια μας η νίκη!

Η Εθνική μας εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Βόρειο Ιρλανδία στο Μπέλφαστ και έφτασε τους 2 βαθμούς στον όμιλο μετά από 4 αγωνιστικές. Στους 2 επίσης ο αντίπαλος μας αφού είναι μεταξύ μας οι ισοπαλίες. Τα δύο γκολ πέτυχε ο Κακουλλής (ένα ανά ημίχρονο), μείωσε στο 71’ ο Μακνάιαρ ενώ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+4’ ο ‘Έβανς. Κρίμα, χάσαμε μέσα από τα χέρια μας το τρίποντο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, αλλά ήταν παράλληλα και ενδεικτικά για το πως θα κυλούσε ο αγώνας μέχρι το 70’. Δηλαδή οι γηπεδούχοι να έχουν την κατοχή, την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να αδυνατούν να φτιάξουν καλές ευκαιρίες. Εμείς επικεντρωθήκαμε στα ανασταλτικά μας καθήκοντα, εκεί όπου τα πηγαίναμε σχεδόν άριστα και κρατούσαμε το μηδέν.

Φτάσαμε στο 32ο λεπτό για να έρθει ο Χάμπος Κυριάκου να εκτελέσει το φάουλ και ο Κακουλλής με κεφαλιά να μπει στην πορεία της μπάλας για το 0-1. Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα και μας έστειλε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Με την επανέναρξη του ματς ο Κωστένογλου άφησε στα αποδυτήρια τον Πίττα και στην θέση του πέρασε τον Φιλιώτη, έναν παίκτη που έχει σαν φυσική του θέση αυτή του δεξιού μπακ.

Πήγαν γήπεδο για να ζητήσουν στον Γκόγκιτς να υπογράψει στην ομάδα τους! (pic)

Πριν καλά καλά δούμε κάτι στο Β’ μέρος ήρθε ο Κακουλλής στο 51’ να δώσει αέρα δύο τερμάτων για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Ήταν ο Χριστοφή που τροφοδότησε τον Τζιωνή, αυτός γύρισε προς την εστία και ο κύπριος φορ δεν είχε κανένα πρόβλημα να γράψει το 0-2 με ένα δεύτερο προσωπικό γκολ.

Αυτή η εξέλιξη έφερε απανωτές κινήσεις από τους πάγκους, ο κάθε προπονητής είχε καταστρώσει τα νέα πλάνα του και η Βόρειος Ιρλανδία κατόρθωσε να μειώσει στο 71’ με κοντινό πλασέ του Μακνάιαρ μετά από μελέ στην περιοχή της Κύπρου.

Στο μεσοδιάστημα η εικόνα ήταν η ίδια με εκείνη του πρώτου μέρους. Τίποτα δηλαδή το ιδιαίτερο από ευκαιρίες, και 0 κλασσικές φάσεις.

302 λεπτά!

Όμως οι γηπεδούχοι μετά το τέρμα πήραν τα πάνω τους. Άσκησαν πιο ουσιαστική πίεση, είχαν κάποια καλά σουτ, ένα δοκάρι και φλέρταραν έντονα με την ισοφάριση. Πότε η άμυνα, πότε ο Χριστοδούλου και μια φορά η τύχη, μας κράτησαν μπροστά στο σκορ.

Όλα αυτά ωστόσο μέχρι το 4ο λεπτό της εξάλεπτης καθυστέρησης, αφού εκεί ήρθε ο Έβανς και με προβολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στην συνέχεια ακυρώθηκε γκολ του Χριστοφή ως οφσάιντ, έτσι δεν άλλαξε κάτι.

Το τελικό σφύριγμα του Ισπανού ρεφ βρήκε τις δύο Εθνικές στο ισόπαλο 2-2 και εμείς πρέπει να τα έχουμε με τον εαυτό μας που δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα. Μεγάλη προσπάθεια από τους διεθνείς, που για λίγο απώλεσαν ένα σημαντικό διπλό.

Αμυντικά τα πήγαμε καλά για 70 λεπτά, μετά όμως δεν αντέξαμε στην πίεση και δεχθήκαμε την ισοφάριση.

Β.Ιρλανδία: Κάρσον, Σπένσερ (69΄ Μπράντλεϊ), Μπάλαρτ, Έβανς, Μπράουν, ΜακΝέρ, Ντέιβις, Τσαρλς (59΄ Τόμπσον), Λάβερι (59΄ Γουάιτ), Μακμέναμιν (69΄ Μακνιν), Λάφερτι (69΄ Ντ.Τσαρλς)

Κύπρος: Χριστοδούλου, Γκόγκιτς, Χάμπος, Χριστοφή, Παναγιώτου, Κακουλλής (78΄ Κατελάρης), Αρτυματάς, Λαϊφης (69΄ Ν.Ιωάννου), Κάστανος, Τζιωνής (58΄ Παπουλής), Πίττας (46΄ Φιλιώτης)