Στα τελικά του Euro η Ρωσία… βαριά ήττα για την Εθνική μας

Με την Ρωσία να κερδίζει εύκολα την Εθνική μας ομάδα με 0-5 ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο ΓΣΠ. Οι φιλοξενούμενοι ανώτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος πήραν κεφάλι στο σκορ στο 8ο λεπτό με τον Τσερίσεβ και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 23ο λεπτό με τον Οτζόεβ. Στο 79ο λεπτό ο Τζιούμπα με κεφαλιά έκανε το 0-3 για τους Ρώσους και στο 89ο λεπτό ο Κολοβίν έκανε το 0-4. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Τσερίσεβ με το δεύτερο του γκολ πέτυχε το τελικό 0-5 για την Ρωσία.  Οι Ρώσοι είχαν και δυο δοκάρια. Με τη νίκη τους αυτή οι Ρώσοι πήραν την πρόκριση για τα τελικά του Euro 2020.  ΜΕ δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε την αγώνα η Εθνική μας ομάδα λόγω αποβολής του Λαϊφη στο 28ο λεπτό ενώ αποχώρησε τραυματίας στο 41ο λεπτό ο Παναγή.

ΔΟΚΑΡΙ με το καλημέρα
Οι Ρώσοι ήταν το μεγάλο φαβορί στον αγώνα και το έδειξαν με το καλημέρα. Πριν καλά-καλά μπουν στον αγώνα σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι του Παναγή με την κεφαλιά του
Τζίκια, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Προβάδισμα με Τσερίσεβ
Αν στο 8ο λεπτό ο Παναγή πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση στο πλασέ του
Ιόνοβ δεν μπορούσε να κάνει κάτι στην φάση του 9ου λεπτού. Ο Τσερίσεβ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χάμπου Κυριάκου πήρε την μπάλα από πλάγια θέση και με ένα δυνατό-ξερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Από θέση οφ-σαιντ και 0-2
Στο 23ο λεπτό η Ρωσία πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων αυτή την φορά με τον Οτζόεβ. Ωστόσο ο Τζιούμπα ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα πήρε την μπάλα από θέση οφ-σαιντ κάτι που δεν είδε ο βοηθός διαιτητής με αποτέλεσμα να βρει στην περιοχή τον Οτζόεβ κάνοντας το 0-2.

Με δέκα η Εθνική
Δεν έφταναν τα δυο γκολ που δέχθηκε η Εθνική μας ομάδα αφού στο 28ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχθηκε την κόκκινη κάρτα με τον Λαϊφη για σκληρό φαουλ.

Αναγκαστική αλλαγή για Παναγή
Τίποτα δεν δούλεψε καλά στο πρώτο μέρος για την Εθνική μας. Στο 41ο λεπτό ο Παναγή πέρασε εκτός με πρόβλημα στο πόδι και την θέση του πήρε ο Πάντο ο οποίος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Τσερίσεβ.

Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για την Ρωσία
Στο 51ο λεπτό η Ρωσία είχε και δεύτερο δοκάρι. Αυτή την φορά ο Γκολόβιν με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πάρντο.

Νέα επέμβαση του Πάρντο
Στο 62ο λεπτό ο Πάρντο δεν επέτρεψε στον Ιόνοβ για να πετύχει και τρίτο γκολ για την Ρωσία, αφού από το ένα μέτρο είπε όχι στον επιθετικό της Ρωσίας με τον Πάρντο να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Τζιούμπα και Κολοβίν στον πίνακα των σκόρερ
Στο 79ο λεπτό ο Τζιούμπα με κεφαλιά και μετά από σέντρα του Τσερίσεβ έκανε το 0-3 για την Εθνική Ρωσίας και στο 88ο λεπτό ο Κολοβίν το τελικό 0-4.

Κύπρος: Παναγή (41’ Πάρντο), Χ. Κυριάκου, Μερκής, Λαΐφης, Κούσουλος, Ν. Ιωάννου, Αρτυματάς, Μ. Ιωάννου, Σπόλιαριτς, Κωστή, Ζαχαρίου (35’ Μαργκάσα).

Ρωσία: Γκιγέρμε, Πετρόβ (37’ Καράβεφ), Σεμένοβ, Τζίκια, Κουντριάσοβ, Γκολόβιν, Οτζόεβ, Αχμέτοβ (61’ Κουζάεφ), Ιόνοβ (78’Μπακάεφ), Τσερίσεβ,Τζιούμπα.