Futsal: Στην κορυφή το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Με αμείωτο το ενδιαφέρον συνεχίζεται το πρωτάθλημα στο φούτσαλ ανδρών, με τρεις ομάδες να παλεύουν για τον τίτλο του πρωταθλητή (Παν. Λευκωσίας, Τεχνολογικό και Frederick). Με το πέρας της 6ης αγωνιστικής, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έπειτα από τη νίκη του επί του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου με 2-0 κατάφερε να… καθίσει μόνο στην κορυφή του πρωταθλήματος. Στον άλλο αγώνα της αγωνιστικής, το Frederick αναδείχθηκε ισόπαλο στη Λευκωσία (3-3) στον αγώνα με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ - ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 2-0

Έπειτα από τη νίκη με το Πανεπιστήμιο Κύπρου την περασμένη αγωνιστική, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (4-3) συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού. Απέναντι στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και ένα από τα φαβορί για τον τίτλο, απέδειξε πως φέτος είναι φτιαγμένο για μεγάλα πράγματα. Από την αρχή πήρε το προβάδισμα του αγώνα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Οι παίκτες του Γιαξή πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ (1-0) και στην επανάληψη με άλλο ένα γκολ τέλειωσαν τον αγώνα και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο που τους ανέβασε στην κορυφή. Από την άλλη, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο πάλεψε, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να φύγει με βαθμολογικό όφελος από τη Λευκωσία.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – FREDERICK UNIVERSITY 3-3

Οι φουτσαλιστές του Μάριου Ιωάννου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκαν νωρίς, ωστόσο το Ευρωπαϊκό είχε την απάντηση, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 1-1 και στον αγωνιστικό χώρο να γίνονται μεγάλες μονομαχίες. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Φρίξου Πιερή ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαν με 3-1 και είχαν στα χέρια τους το τρίποντο της νίκης. Παρόλα αυτά, το Frederick σε αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε «έσωσε» την παρτίδα και πήρε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.