Θετική αρχή για Τεχνολογικό και Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΛΕΨΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΕΤΙΝΟ ΤΙΤΛΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΦΟΥΤΣΑΛ ΑΝΔΡΩΝ

Δυνατή αρχή για Τεχνολογικό και Πανεπιστήμιο Λευκωσίας επιφύλασσε η πρώτη αγωνιστική στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα φούτσαλ ανδρών. Αμφότερα, κέρδισαν Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και Ευρωπαϊκό με καθαρά σκορ (2-0 και 7-3), αρχίζοντας ιδανικά τον μαραθώνιο του φετινού πρωταθλήματος. Ρεπό για την πρώτη αγωνιστική, είχε η περσινή πρωταθλήτρια ομάδα του Frederick.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 2-0

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο στο φετινό πρωτάθλημα. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Ελισαίου κατάφεραν να επικρατήσουν καθαρά με 2-0 του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας και να μπουν ιδανικά στη διεκδίκηση του τίτλου. Για το κρατικό Πανεπιστήμιο, άνοιξε το σκορ στο α’ ημίχρονο, ο Βασίλης Ζαχαρία (21’), ενώ λίγο αργότερα (30’) στην επανάληψη, ο Σταύρος Τσαμπαλάς διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του και έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκης. Από την άλλη μεριά, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας πάλεψε με ότι είχε, αλλά ηττήθηκε και βλέπει ήδη την επόμενη υποχρέωση στο πρωτάθλημα.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 7-3

Επίδειξη δύναμης έκανε το Πανεπιστήμιο Κύπρου, όπου κέρδισε το Ευρωπαϊκό με 7-3. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κυπριανός Ηρακλέους, ο οποίος σκόραρε χατ-τρικ (7’, 45’, 60’), ενώ είχε ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ. Τα υπόλοιπα γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του Καλλινίκου πέτυχαν οι Δημήτρης Χρυσοστόμου (14’), Χριστόδουλος Βαρνάβα (16’) και Άρης Χαπεσιάν (36’). Για τους φιλοξενούμενους, τα γκολ πέτυχαν οι Αμπουντάλαχ Ασχαμπάν (31’), Στέφανος Χαραλάμπους (38’) και Τζιόν Μαρσέλο (58’).

Όσο για τον αγώνα, το Πανεπιστήμιο Κύπρου από την αρχή εμφάνισε τη δυναμική του πέρνωντας προβάδισμα στο ημίχρονο (3-0). Εντούτοις, στην επανάληψη, το Ευρωπαϊκό, το πάλεψε, αλλά ήταν αδύνατον να πάρει βαθμολογικό όφελος από τον αγώνα.