Μεγάλο διπλό και πρόκριση στους "8" για την ΑΕΛ

Με δυο γκολ στην επανάληψη, με κεφαλιά του Σάντος και σουτ του Αντωνίου, η ΑΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ στην Αρένα με 2-0, στο ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή, και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του κυπέλλου. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και δίκαια πέρασε στον επόμενο γύρο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλός ρυθμός, με την μπάλα να πηγαινόερχεται από τη μια εστία στην άλλη και την ΑΕΛ να δημιουργεί περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, είχε το πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, απλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερους χώρους, αλλά δεν τους αξιοποίησαν. Ο Σάντος και ο Ντανίλο, ο ένας με κεφαλιά και ο άλλος με σουτ, δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του Τόνιο, ενώ ο Μαέ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, είχε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

Η ΑΕΚ απάντησε λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, όταν ο Σπόλιαριτς έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως, ο Βοζίνια με διπλή προσπάθεια "καθάρισε" τη φάση.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα από νωρίς και έφερε το ρυθμό στα μέτρα της. Στο 54' μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπρούνο Σάντος κέρδισε στον αέρα τον αντίπαλο του και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Τόνιο για το 0-1.

Το τέρμα της λεμεσιανής ομάδας δεν αφύπνισε την ΑΕΚ, έδωσε όμως, ψυχολογία στην ΑΕΛ που είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 73' διπλασίασε τα τέρματα της με σουτ του Μηνά Αντωνίου.

Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει με σουτ Γκονζάλεθ στο τέλος της αναμέτρησης, το οποίο εξουδετερώθηκε από τον Βοζίνια.