Ανοιχτοί λογαριασμοί στο «αιώνιο»!

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο 1-1 για το πρώτο από τα δύο παιχνίδια της προημιτελικής φάσης Κυπέλλου. Πήραν προβάδισμα οι γαλαζοκίτρινοι με τον Κλωναρίδη στο 51', διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Τιάγκο στο 54'.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα και τον ρυθμό τους.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Ομόνοια κρατούσε περισσότερο τη μπάλα, φαινόταν να έχει περισσότερο επιθετικές διαθέσεις όμως τίποτα το ουσιαστικό δεν γινόταν μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 10ο λεπτό με τον Γκόμεθ να πλασάρει προς τον Ουζόχο και τη μπάλα να παίρνει ύψος και να φεύγει έξω.

Από εκεί και πέρα ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές. Οι δύο μονομάχοι ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί στα μετόπισθεν, κάτι που επιθετικά κόστιζε σε φάσεις και δημιουργία. Οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Εντονγκαλά από τα αριστερά επιχειρούσαν επιθέσεις, ενώ στον αντίποδα το τριφύλλι με τον Λέσιακς ήθελε να βρει προϋποθέσεις για ένα τέρμα.

Αυτό δεν ήρθε ούτε για τον ένα αλλά ούτε για τον άλλον και αυτό είχε ως συνέπεια ο Βασίλης Δημητρίου να στείλει τον ΑΠΟΕΛ και την Ομόνοια στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα ανάπαυλας να είναι στο 0-0.

Σε γενικές γραμμές είδαμε ένα πρώτο 45λεπτο που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οι γαλαζοκίτρινοι είχαν μηδέν τελικές και οι πράσινοι τρεις. Το ποσοστό κατοχής κυμάνθηκε στο 42%-58% για το συγκρότημα του Μπεργκ.

Δικαιολογημένα και οι δύο προπονητές είχαν αρκετά παράπονα από τους παίκτες τους και λογικό ήταν οι οδηγίες να πέσουν «σύννεφο» στο ημίχρονο.

Η Ομόνοια έκανε 4(!) αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης και η εικόνα μετά τα πρώτα πέντε λεπτά άλλαξε άρδην όσον αφορά τον ρυθμό στο «αιώνιο» ντέρμπι.

Ανέβασαν στροφές αμφότερες οι δύο ομάδες, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ με τον Κλωναρίδη στο 51’ όμως η απάντηση της Ομόνοιας ήταν άμεση δια ποδός Τιάγκο στο 54ο λεπτό.

Στη συνέχεια ήρθε και η πρώτη κίνηση από πλευράς Πουρσαϊτίδη (Κατσαντώνης αντί Κλωναρίδη) και πλέον το ματς είχε ανοίξει. Οι γαλαζοκίτρινοι έδειχναν πιο ανεβασμένοι και γενικότερα βλέπαμε ένα δεύτερο ημίχρονο καλύτερο από το πρώτο.

Στο 67’ ο Γκάρνερ έκανε την κεφαλιά και ο Φαμπιάνο με μια δύσκολη επέμβαση κράτησε τον δείκτη του σκορ στο 1-1.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, μπήκε και η σκοπιμότητα στην εξίσωση όπως και η κούραση των παικτών και κάπως έτσι δεν φαινόταν να αλλάζει κάτι.

Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε παραπάνω τη μπάλα προς το φινάλε αλλά δεν υπήρξαν καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 89’ ο Λοϊζου έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού μετά από γύρισμα του Λέσιακς ήταν σε θέση βολής όμως από το ύψος του πέναλτι αστόχησε.

Έτσι με αυτά και με αυτά φτάσαμε στις καθυστερήσεις (τρία λεπτά), όπου ούτε και εκεί είχαμε αλλαγή στο σκηνικό του ντέρμπι. Και κάπως έτσι το τελικό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια στο ισόπαλο 1-1.

Ο επαναληπτικός είναι ορισμένος για τις 10 Μαρτίου και πλέον οι πράσινοι με το εκτός έδρας γκολ έχουν πάρει ένα μικρό πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Όλα όμως θα ξεκαθαρίσουν οριστικά στο δεύτερο παιχνίδι, όπου θα έχει το δικό του ξεχωριστό ενδιαφέρον.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Λουντέμο (84' Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντονγκαλά, Κλωναρίδης (58' Κατσαντώνης), Γκάρνερ (84' Μπεν Σαχάρ)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Χούμποτσαν (46' Λανγκ), Λούφτνερ, Γκόμεθ (46' Γκόμες), Κούσουλος, Τιάγκο, Λοϊζου, Ασάντε (46' Τζιωνής), Τσέποβιτς (46' Ντούρις)

Κίτρινες: Γκάρνερ, Μπεν Σαχάρ, Ανουάρ, Ντονγκαλά / Κούσουλος