Μέγας είσαι (φιναλίστ) Ολυμπιακέ!!!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 0-1 την ΑΕΛ στο Τσίρειο και με 2η νίκη (μετά το 4-2 του πρώτου αγώνα) πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό. Στο 11’ το γκολ ο Σάλι, από το 43’ έπαιζαν με δέκα οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Σάντος με 2η κίτρινη.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι μαυροπράσινοι είδαν τον Ντανίλο να τους απειλεί με το «καλημέρα» όμως μετά ισορρόπησαν και στο 11’ ο Τόρες έκανε χέρι στην περιοχή του Βοζίνια. Ο ρεφ πήγε στο VAR, έδειξε την άσπρη βούλα και ο Σάλι από τα 11 βήματα δεν αστόχησε. Έτσι οι παίκτες του Γιανέφσκι πήραν προβάδισμα που έγυρνε την πλάστιγγα στο μέρος τους.

Οι φιλοξενούμενοι σε όλο το πρώτο μέρος έκαναν ιδανική διαχείριση, ήρθε και στο 43’ η αποβολή του Σάντος για αγκωνιά στον Σάλι και κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο ξεκάθαρα. Πάντως ο διαιτητής πήγε στο VAR και η ετυμηγορία του ήταν 2η κίτρινη.

Την μεγαλύτερη της φάση η ΑΕΛ την απώλεσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο Μιχαήλ είπε με δυσκολία ‘’όχι’’ στην κεφαλιά του Μαέ.

Με την έναρξη στην επανάληψη οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την κατοχή, κυκλοφορούσαν την μπάλα και έβγαζαν αρκετούς παίκτες μπροστά. Όμως ο Ολυμπιακός παρουσίαζε μια πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά και εκμεταλλευόταν την αριθμητική του υπεροχή με αλληλοκαλύψεις.

Κάποτε ήταν άστοχοι οι γηπεδούχοι και κάποτε έβρισκαν μπροστά τους μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα. Είχαν την κατοχή και τις περισσότερες τελικές, αλλά ήταν χωρίς ουσία.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Κέρκεζ από ένα σημείο και μετά δοκίμασε και σχήμα με δύο επιθετικούς όμως και αυτό χωρίς αντίκρισμα. Μιχαήλ και Βοζίνια ήταν σταθεροί, δεν δέχθηκαν άλλο γκολ και έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 0-1.

Οι μαυροπράσινοι επιστρέφουν σε τελικό μετά από 30 χρόνια, αφού η τελευταία τους παρουσία ήταν τη σεζόν 1990-1991 κόντρα στην Ομόνοια. Από την άλλη η ΑΕΛ επικεντρώνεται αποκλειστικά στο πρωτάθλημα και στο επόμενο παιχνίδι με την Ομόνοια στο ΓΣΠ.