Στους "8" ο Απόλλωνας, αντίο στο κύπελλο για Ομόνοια

Ο Απόλλωνας έκανε το αυτονόητο στο ΓΣΠ και με όπλο το 1-0 στο Τσίρειο του πρώτου αγώνα και σε συνδυασμό με το 1-1 του σημερινού επαναληπτικού αγώνα, πήρε το εισιτήριο πρόκρισης για τους "8" του κυπέλλου. Στο 69' ο Κέβιν Μπρου πέτυχε αρχικά πρώτος το 0-1 και η Ομόνοια απάντησε στο 77' με την κεφαλιά του Ραμίρεζ. Για να προκριθούν όμως οι "πράσινοι" ήθελαν άλλα δύο γκολ, με τον Απόλλωνα να έχει το εισιτήριο πρόκρισης στην τσέπη. Το τελικό σφύριγμα του Τράττου έδωσε στη λεμεσιανή ομάδα την πρόκριση, με την Ομόνοια να είναι με την πλάτη στον τοίχο μετά και από αυτό τον αποκλεισμό. Ήταν η μοναδική διέξοδος που είχε η Ομόνοια για να παλέψει για την Ευρώπη χωρίς να το καταφέρνει ούτε αυτό και όπως πέρσι, έτσι και φέτος η πορεία στο θεσμό του κυπέλλου σταματά στη φάση των "16".

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Με το 0-0 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του αγώνα Ομόνοια και Απόλλωνας στον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου για τη φάση των «16». Το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα έδινε δικαίωμα και ελπίδες στην Ομόνοια αφού μ’ ένα γκολ στην επανάληψη έμπαινε ξανά στο παιχνίδι.

Στα πρώτα δέκα λεπτά η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή στο 7’ του αγώνα με δυνατό σουτ από τον Σαρδινέρο, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Παναγή. Στο 18’ η Ομόνοια κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο το κέρδισε ο Γκόμεθ, το εκτέλεσε ο ίδιος από τα 27 μέτρα με τον Βάλε να αποκρούει ασταθώς την πολύ καλή εκτέλεση του Ισπανού.

Οι «πράσινοι» δεν τα έβαλαν κάτω και στο 21' ο Βύντρα έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Απόλλωνα, εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ που κέρδισε η Ομόνοια, ο Ντάρμπισαιαρ, βγήκε μόνος απέναντι στον Βάλε, ο Πορτογάλος όμως κήπερ του έκλεισε το πεδίο με τον Άγγλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Στο 29’ της αναμέτρησης ο Ντάρμπισαιαρ και πάλι ήταν ο μοιραίος της αναμέτρησης ο οποίος πλάσαρε άστοχα από το ύψος της περιοχής, μία φάση στην οποία η κλάση και η ποιότητα του, δεν του επέτρεπε να την τελειώσει με αυτό τον τρόπο.

Η τελευταία φάση του ντέρμπι στο ημίχρονο σημειώθηκε για τον Απόλλωνα στο 44’ με δυνατό άστοχο σουτ από τον Σακέτι.

Οι δύο ομάδες άρχισαν την επανάληψη χωρίς αλλαγές πέραν της αναγκαστικής του Ματ στο πρώτο μέρος. Στο 46’ ένα δυνατό σουτ του Περέιρα εκτός περιοχής πέρασε άουτ, ενώ στο 52’ ένα μακρινό σουτ του Ατζαγκούν κατέληξε αρκετά μακριά από την εστία του Βάλε. Ο χρόνος περνούσε και η Ομόνοια δεν μπορούσε να βρει τους χώρους για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Απόλλωνα να νιώθει πιο σίγουρος.

Στο 57’ ο Ραμίρεζ από πλεονεκτική θέση έκανε το πλασέ, με τον Βάλε να διώχνει πλάγια και την Ομόνοια να πιέζει για το γκολ.  Ήθελε το γκολ η Ομόνοια, το πέτυχε όμως ο Απόλλωνας στο 69’ της αναμέτρησης με σκόρερ τον Κέβιν Μπρου, με το έργο της πρόκρισης για την ομάδα του Αυγουστή τώρα να είναι πιο εύκολο αφού θεωρητικά με προβάδισμα δύο γκολ η πρόκριση ήταν ένα σφύριγμα του Τράττου μακριά. Το γκολ αυτό έφερε την Ομόνοια με την πλάτη στο τοίχο, αφού η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου χρειαζόταν τρία γκολ για να περάσει, απέναντι στην καλύτερη άμυνα του φετινού πρωταθλήματος.

Στο 78’ του αγώνα η Ομόνοια έφερε την ισοφάριση με τον Ραμίρεζ για το 1-1, αλλά και πάλι η πρόκριση δύσκολα θ’ άλλαζε χέρια. Μετά από ασίστ του Λόρα ο Κοσταρικανός με κεφαλιά έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως τα πράγματα τελικά δεν ήταν και τόσο εύκολα, αφού ναι μεν ο Απόλλωνας έριξε ρυθμούς, η Ομόνοια όμως δεν ανέβαζε, με την πρόκριση να πηγαίνει στην επαρχία Λεμεσού.

Ομόνοια: Παναγή, Βύντρα, Κούσουλος, Πρτσε, Λόρα, Κατελάρης, Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Μαυρίας (73’ Ίσμα Λόπεθ), Κολοβός (69’ Μόντες), Ντάρμπισαϊρ (35’ Νταβίντ Ραμίρεζ)

Απόλλων: Βάλε, Σακέτι, Μάρκοβιτς (59’ Κέβιν Μπρου), Ζελάγια (76’ Σκέμπρι), Περέϊρα, Κυριάκου, Ντιλάν, Πέδρο, Καραγιόλ (80’ Μίλαν Κέρμπ), Σαρδινέρο, Βασιλείου