Διαστημική Νέα Σαλαμίνα, με τεσσάρα πέταξε εκτός την ΑΕΚ!

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την ΑΕΚ με 4-0 σε μονό παιχνίδι κυπέλλου και έτσι οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται στην επόμενη φάση. Μποτεάκ, Καρλίτος και Ντορεγκαράι (2) τα γκολ της ομάδας του Πουρσαϊτίδη.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησαν από τα δύο άκρα να επιτεθούν και μέχρι το 15’ απαρίθμησαν δύο καλές στιγμές με Τσίκο και Μποτεάκ.

Στο 12’ είχαν και οι κιτρινοπράσινοι καλή ευκαιρία, μιας και η κεφαλιά του Σανχούρχο σταμάτησε πάνω σε σώμα συμπαίκτη του και πιο συγκεκριμένα του Τρισκόφσκι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο αρχηγός της ΑΕΚ αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στο 18’ ο Μάντζεκ σημάδεψε το δοκάρι, σε μια φάση που προηγήθηκαν διαμαρτυρίες της Νέας Σαλαμίνας για χέρι του Εγγλέζου σε σουτ του Φλοριάν. Το VAR φώναξε τον Αντωνίου, ο ρεφ αποφάσισε πέναλτι και Μποτεάκ στο 20’ έκανε το 1-0.

Το συγκρότημα του Όλτρα ανέβηκε μετά από το γκολ που δέχθηκε, πίεσε και έψαξε την ισοφάριση. Στο 24’ ο Ανδρέου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 26’ ο Τρισκόφσκι από κοντά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και του στέρησε ο αντίπαλος κήπερ το 1-1.

Στο 29ο λεπτό οι κιτρινοπράσινοι είχαν δοκάρι, καθώς ο Εγγλέζου με σέντρα-σουτ σημάδεψε την οριζόντια δοκό του Μελίσσα.

Ο ρυθμός μετά το 35’ έπεσε, η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά αδυνατούσε να φτιάξει περαιτέρω ευκαιρίες και το 1-0 παρέμενε. Σε χρόνους καθυστερήσεων ο Τρισκόφσκι τραυματίστηκε στην μέση μετά από μονομαχία με τον Ντιακιτέ και αποχώρησε με φορείο.

Μάλιστα στην τελευταία φάση των πρώτων 45’ ο Εγγλέζου στάθηκε ξανά άτυχος, αφού η απευθείας εκτέλεση φάουλ του σταμάτησε στο δοκάρι. Δεύτερο δοκάρι στο ματς για την ΑΕΚ, αμφότερα δια ποδός του αριστερού της μπακ.

Όσον αφορά τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου, είχαμε 4-6 οι τελικές, 2-3 στον στόχο. 0-5 τα κόρνερ και 41%-59% η κατοχή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Όλτρα έκανε τρεις αλλαγές, με στόχο να βοηθήσει την ΑΕΚ να γίνει πιο επιθετική. Ο Πουρσαϊτίδης συνέχισε με τους ίδιους 11.

Στο 52’ η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ, αφού ο Καρλίτος πήρε πάσα πάρε βάλε από τον Τσίκο και απέναντι από τον Τούμπα σκόραρε για το 2-0. Στο 55’ προσπάθησε να μειώσει για τους φιλοξενούμενους ο Εγγλέζου, αλλά το σουτ του κόντραρε και σταμάτησε στον Μελίσσα.

Οι κιτρινοπράσινοι βγήκαν ψηλά να πιέσουν, άφησαν φυσιολογικά χώρους στα μετόπισθεν και στο 63’ ο Μποτεάκ δεν κατόρθωσε να νικήσει τον αντίπαλο κήπερ σημαδεύοντας το δοκάρι (παρέμβαση έκανε και ο Τούμπας).

Στο 65’ ο Όλτρα τα έπαιξε όλα για όλα, καθώς απέσυρε από το ματς τον Εγγλέζου και έβαλε στην θέση του τον Ολατούντζι.

Με το πέρασμα των λεπτών η ΑΕΚ είχε όλο και περισσότερο την κατοχή, οι ερυθρόλευκοι έκλειναν σωστά τους διαδρόμους και το 2-0 παρέμενε. Οι δύο προπονητές ήταν όρθιοι, έδιναν οδηγίες και ζούσαν με τον δικό τους τρόπο τον αγώνα.

Στο 79’ ένα σουτ του Φαράζ κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν σε αυτή την φάση. Η κόντρα στον Οφόρι, η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν οριστικά την πρόκριση στο 81’, αφού ο Καρλίτος στην κόντρα έκανε το σουτ και ο Ντορεγκαράι με προβολή έστειλε στα δίχτυα του Τούμπα την μπάλα για το 3-0.

Στο ‘’Αμμόχωστος’’ είχαν κριθεί τα πάντα, η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που κρατούσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση κυπέλλου και μάλιστα στο 90+2’ ο Ντορεγκαράι έκλεψε την μπάλα από τον Μικέλ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ (4-0) με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Να προσθέσουμε πως στο 90’ ο Μάμας αποβλήθηκε από τον ρεφ του αγώνα για μαρκάρισμα πάνω στον Μαργκάσα.

Το τελικό σφύριγμα του Μενέλαου Αντωνίου έδωσε και επίσημα την πρόκριση στους γηπεδούχους, που το πανηγύρισαν έξαλλα.

Η ΑΕΚ πλέον καλείται να συγκεντρωθεί στους δύο εναπομείναντες θεσμούς (πρωτάθλημα + Ευρώπη), ενώ η Νέα Σαλαμίνα κράτησε ζωντανό το όνειρο για μια μεγάλη πορεία στο κύπελλο και περιμένει την κλήρωση.

Όσον αφορά την επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των δύο ομάδων, η Νέα Σαλαμίνα θα παίξει εκτός έδρας με τη Δόξα ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Άρη για την 19η αγωνιστική. Να σημειώσουμε επίσης πως οι Λαρνακείς είχαν να ηττηθούν σε επίσημο αγώνα από τις 22/10/2022 (1-0 από τον ΑΠΟΕΛ για το πρωτάθλημα).

Τέλος, τα στατιστικά του αγώνα έχουν ως εξής. 9-7 τελικές, 7-4 στον στόχο. 4-8 τα κόρνερ και 34%-66% η κατοχή της μπάλας.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο (87' Φελίπε), Μάντζεκ (87' Μαργκάσα), Καρλίτος, Μποτεάκ (70'Κουμουρής), Φλοριάν (79'Ντορεγκαράι), Οφόρι, Ντιακιτέ (87' Κατσικάς)

ΑΕΚ: Τούμπας, Σανχούρχο (79'Λέδες), Ρομό, Τρισκόφσκι (46'Λόπες), Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (65'Ολατούντζι), Χριστοφόρου, Ανδρέου (46'Γκονζάλεθ), Γκιούρτσο, Μάμας, Ασάντε (46'Φαράζ).

Κίτρινες: Τσίκο, Οφόρι / Ανδρέου, Εγγλέζου, Ασάντε

Κόκκινη: - / Μάμας.