«Καθάρισε» νωρίς, χαλάρωσε αλλά δεν το «πλήρωσε»

Αν και δύσκολα ο Άρης κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους «8» του κυπέλλου, επικρατώντας με 2-1 του Εθνικού.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» μπήκε δυνατά ευτύχισε να σκοράρει στις πρώτες της δύο ευκαιρίες στον αγώνα. Από ‘κει και πέρα, η ομάδα χαλάρωσε και έδωσε το δικαίωμα στον Εθνικό να κυνηγήσει το γκολ για να μπει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Το γκολ ήρθε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Άρης άργησε να μπει και κινδύνεψε σε τρεις περιπτώσεις να ισοφαριστεί. Δέχθηκε γκολ το οποίο ακυρώθηκε από το VAR, έχασε πέναλτι ο Εθνικός, το οποίο απόκρουσε ο Ζάντρο και στο τέλος δεν πλήρωσε την χαλαρότητα του ο Άρης.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στο παιχνίδι της Κυριακής (28/01) στο ίδιο γήπεδο, στο Δασάκι με τον ίδιο αντίπαλο για την 21η αγωνιστική με μοναδικό ζητούμενο να συνεχίσει το σερί των νικών του, ωστόσο απέδειξε και σήμερα ο Εθνικός δεν είναι εύκολος αντίπαλος και το ερχόμενο παιχνίδι θα είναι ακόμη πιο δύσκολο για την ομάδα του.