Πάφος FC – Απόλλων 2-1: Προβάδισμα πρόκρισης δια… ποδός Δημητρίου!

Το τέρμα του Μάριου Δημητρίου στο 85ο λεπτό ήταν «λυτρωτικό» για την Πάφο FC, καθώς ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του επί του Απόλλωνα με 2-1, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού σε μια εβδομάδα στην Λεμεσό και στο στάδιο «Άλφαμεγα».

Το σκορ άνοιξε ο Πέπε στο 28ο λεπτό με φοβερό τέρμα, ισοφάρισε προσωρινά ο Μαλεκκίδης στο 35ο λεπτό.

Εικόνα αγώνα:

Κάπως φοβισμένα εισήλθαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι όπως ήταν λογικό, προσπαθώντας η μια να επιβληθεί της άλλης όσο περνούσε ο χρόνος.

Πρώτη το έκανε η Παφιακή ομάδα, καθώς σε αυτό βοήθησε και η παράταξη του Απόλλωνα και το γεγονός ότι ανέμενε περισσότερο πίσω τον αντίπαλο, παρά βγήκε να επιτεθεί.

Με την συμπλήρωση και του πρώτου δεκαλέπτου η Πάφος FC ξεκίνησε να κερδίζει μέτρα και να προσπαθεί να γίνει απειλητική, με την πρώτη της καλή στιγμή να είναι ένα επικίνδυνο γύρισμα του Ζάιρο στην περιοχή στο 14ο λεπτό, το οποίο δεν αξιοποίησε ο Κοντρέρας παρά το ότι ήταν μπροστά από το τέρμα.

Η δεύτερη φάση της Παφιακής ομάδας έμελλε να ήταν και φαρμακερή, με τον Πέπε στο 28ο λεπτό να εξαπολύει ένα δυνατό βολέ, το οποίο κατάληξε στο δεξί «παραθυράκι» του Λέουβενμπεργκ για το 1-0.

Αυτό το τέρμα βοήθησε την ομάδα της Πάφου να γίνει ακόμα πιο διεκδικητική, με αποτέλεσμα να θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και την καλή ψυχολογία για να πετύχει και ένα δεύτερο.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Αντιθέτως ήταν ο Απόλλωνας αυτός που στην πρώτη του ουσιαστικά πολύ καλή προσπάθεια κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Μάρκες να κουβαλά μπάλα, να δίνει τη σωστή στιγμή στον επερχόμενο Μαλεκκίδη, ο οποίος με δυνατό πλασέ διαμόρφωσε το 1-1, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν και οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Πεσμένος σε μεγάλο βαθμό ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο β’ ημίχρονο. Ενδεικτικό αυτού το γεγονός ότι μόλις δύο φάσεις έγιναν μέχρι και το 70ο λεπτό, με τον Ζάιρο να απειλεί με πλασέ από τα πλάγια στο 52' και τον ίδιο ποδοσφαιριστή να πιάνει μια κεφαλιά εκτός ισορροπίας στο 70'.

Τελικά η υπεροχή της Πάφου FC στο γήπεδο καρποφόρησε στο 85ο λεπτό, με τον Δημητρίου να παίρνει μπάλα έξω από την περιοχή, να ντριμπλάρει αρχικά και στην συνέχεια με το αδύναμο του πόδι να σκοράρει με υποδειγματικό πλασέ για το 2-1.

Αυτό ήταν και το τέρμα που ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην Παφιακή ομάδα, δίνοντας της (έσω και μικρό) προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολνταρ, Μποτσκάι, Ρους (Μ. Δημητρίου 69’), Πέπε, Ζάιρο, Τάνκοβιτς (Ζάζα 69’), Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (Ναμ 46’), Κοντρέρας (Μπρούνο 46’)

ΑΠΟΛΛΩΝ:  Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πέρετς (Σπόλιαριτς 58’), Σάντος, Μαλεκκίδης (Κοστάκε 46’), Γιούργκεβιτς, Χάμπος Κυριάκου (Αρτεάν 83’), Νταρίκουα, Α. Παναγιώτου (Πεϊπέρνς 70’), Κολ (Μπαγκένγκα 83’), Μάρκες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12’ Κολ, Πέρετς 19’, Φιλιώτης 40’, Νταρίκουα 46’ Κοστάκε 60’, 90+5’ Πεϊπέρνς

ΣΚΟΡΕΡ: Πέπε 28’, Μ. Δημητρίου 85’ / Μαλεκκίδης 35’