Έβρεξε γκολ στο κύπελλο: Πρόκριση για Εθνικό και Ολυμπιακό (pics)

Ολυμπιακός και Εθνικός Άχνας επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στις νοκ άουτ αναμετρήσεις κυπέλλου με την Ξυλοτύμπου και Ονήσιλο Σωτήρας αντίστοιχα στους αγώνες του α' γύρου για το κύπελλο Coca - Cola Α' και Β' Κατηγορίας.

Ο Εθνικός Άχνας φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας πέντε γκολ για το τελικό 1-5 στο «Τάσος Μάρκου».  Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας αν και φάνηκε ότι κλείδωνε την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο με το 4-1 υπέρ του, στο δεύτερο 45λεπτο ίδρωσε. Τελικό αποτέλεσμα στο Μακάρειο στάδιο 5-3 για τους «μαυροπράσινους» του Πάμπου Χριστοδούλου.

Ονήσιλος Σωτήρας-Εθνικός 1-5
Σκόρερ:  Νίκος Πιτσιλήδης (82) / Δημήτρης Χαραλάμπους (47'), Ανδρέας Ηλία (52'), Μάριος Ηλία (64',66), Μαρκόσκι (80')

Ολυμπιακός-Π.Ο Ξυλοτύμπου 5-3
Σκόρερ: Ακόστα (28'), Ενοχ (33'), Μπιλάλ (36'), Αζουλάο (41'), Αγιτέ (87') / Ταραλίδης (39'), Μούσιτς (52'), Πική (83’)

Ονήσιλλος Σωτήρας - Εθνικός Άχνας 1-5

ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟ

82' Μειώνει σε 1-5 ο Ονήσιλλος Σωτήρας

80' Και πέμπτο γκολ για τον Εθνικό με τον Μαρκόσκι

66' Και τέταρτο γκολ για την ομάδα του Εγκωμίτη ξανά με τον Μάριο Ηλία

64' 0-3 με τον Μάριο Ηλία που πήρε μπρος στην επανάληψη

52' ΓΚΟΛ και 0-2 για τον Εθνικό με τον Αντρέα Ηλία να πλασάρει εύστοχα στο τετ α τετ με τον Κωνσταντίνου

48' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας και 0-1 με δυνατό, αριστερό σουτ του Δημήτρη Χαραλάμπους εντός περιοχής

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

44' Σουτ του Κατσιαρή η μπάλα παίρνει ύψος

35' Σέντρα του Μαρκόσκι και δοκάρι για τον Εθνικό

18' Σουτ από τον Κατσιαρή για την ομάδα του Ονήσιλλου

17' Μοιρασμένο το παιχνίδι και η υπεροχή στο "Τάσος Μάρκου"

Ονήσιλος: Γ. Κωνσταντίνου, Ευσταθίου, Κάστανος, Μαυρουδής, Κ. Κωνσταντίνου, Αναστασίου, Μιγκελίτο, Καλλής, Μαραθωνίτης. Κατσιαρής, Πιτσιλλίδης

Εθνικός: Στρατηλάτης, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Κκονέ, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Α. Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Μαρκόφσκι

Ολυμπιακός - ΠΟ Ξυλοτύμπου 5-3

ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

87' Ο Ολυμπιακός απαντά με γκολ του Αγιτέ

83' Τρίτο γκολ για την Ξυλοτύμπου που θέλει να κάνει το... θαύμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πική

52' Δεύτερο γκολ για την Ξυλοτύμπου με τον Μούσιτς

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Ακόστα να σταματά στην οριζόντια δοκό του  Κιουρτζίδη

41' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 4-1 με τον Αζουλάο και 4-1

39' ΓΚΟΛ για την Ξυλοτύμπου και Γιάννη Ταραλίδη που μειώνει

Καλή στιγμή για τον Ταραλίδη και την Ξυλοτύμπου, κόρνερ για τη φιλοξενούμενη ομάδα

36' ΓΚΟΛ και 3-0 για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου που δείχνει την ανωτερότητα της απέναντι στην Ξυλοτύμπου - Σκόρερ ο Μπιλάλ

33' ΓΚΟΛ και 2-0 για τον Ολυμπιακό με μακρινό σουτ του Ενοχ να δίνει σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

28' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 1-0 με τον Ακόστα με κοντινό πλασέ

11' Μπαλιά του Αζουλάο, μαζεύει ο Κιουρτζίδης

9' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ντουβεντρού, μετά από γύρισμα του Αζουλάο

Ολυμπιακός: Αντρέας Χατζηγαβριήλ, Ενόχ, Ροτζέριο, Ακόστα, Φαμπρίς, Λίμα, Κωνσταντίνος Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου Ευάγγελος, Μπιλάλ, Ντουβεντρού

Π.Ο Ξυλοτύμπου: Γρηγόρης Κιουρτζίδης, Ταύρου, Μακρίεφ, Χουλιέν Χερόμ, Μπαμιντέγιε, Μούσιτς, Σταύρου, Ταραλίδης, Κέκκου, Νικηφόρου, Αγαπίου