Ρετρό: Παίκτες που έγραψαν ιστορία, Στέλιος Πελεντρίτης

Έπαιξε για 13 χρόνια στην ΑΕΛ Λεμεσού και ήταν από τους πολύ καλούς εξτρέμ της δεκαετίας του ’80.Ο λόγος για τον Στέλιο Πελεντρίτη, που ξεχώριζε για την άριστη τεχνική του κατάρτιση,την όμορφη ντρίπλα,το δυνατό και ευθύβολο σούτ και την ικανότητα του να σκοράρει.Ένας δυνατός ακραίος επιθετικός, που με την ταχύτητα του ανέτρεπε κάθε αντίπαλη άμυνα και δεν ήταν μόνο σκόρερ αλλά, και δημιουργός ευκαιριών για τους συμπαίκτες του.

Από πολύ μικρός ο Πελεντρίτης θα ενταχθεί στην ΑΕΛ,όπου παίζει ένα χρόνο στην εφηβική ομάδα και σε ηλικία 16 χρόνων,την περίοδο 1974-75,θα κάνει την πρώτη επίσημη εμφάνιση του με την πρώτη ομάδα,εναντίον του Ολυμπιακού.Έφυγε νωρίς από τα γήπεδα,την περίοδο 1986-87,σε ηλικία 29 χρόνων από δική του επιλογή.Στη 13χρονη παρουσία του στην ΑΕΛ πρόλαβε να πανηγυρίσει την κατάκτηση δύο κυπέλλων,το 1985 και το 1987.Μάλιστα στο πρώτο,εναντίον της ΕΠΑ στο Μακάρειο,ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος που χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του,μόλις στο δέκατο λεπτό,και μάλιστα τραυματίστηκε στους πανηγυρισμούς και αποχώρησε.Η ΑΕΛ στο παιχνίδι αυτό έπαιξε με τους: Α.Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Αναστασίου, Χριστοφόρου, Σωκράτους, Ορφανίδης, Π.Σάββα, Φάρκας, Πέσιτσε, Μαυρουδής, Πελεντρίτης.Το κύπελλο του 1985 ήλθε μετά από 37 ολόκληρα χρόνια αναμονής για τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού.

Ο Πελεντρίτης έπαιξε και στον τελικό του 1979 με τον ΑΠΟΕΛ που η ΑΕΛ έχασε 1-0 στην παράταση.Η ΑΕΛ στο παιχνίδι αυτό έπαιξε με τους: Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Γιαλλούρης, Μιχαηλίδης( 103’ Άριστος), Στυλιανού, Σωκράτους, Τζόρτζ, Βούρας, Αριστοτέλους( 75’ Αυγουστής), Μαυρουδής, Πελεντρίτης.

Από τα παιχνίδια που ο ίδιος ξεχωρίζει είναι την περίοδο 1981-82 με τον ΑΠΟΕΛ,που έληξε 2-2,και πέτυχε και τα δύο τέρματα της ΑΕΛ,ενώ μετά το παιχνίδι πήγε σε κλινική και έκανε εγχείριση σκωληκοειδίτιδας.Σε παιχνίδι με τον Άρη που έπαιζε μία κατηγορία,μέχρι το 90’ το σκόρ ήταν 0-0.

Η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι,το εκτέλεσε ο Πελεντρίτης αλλά το απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.Στην επόμενη φάση μετά από σέντρα του Μαυρουδή, ο Πελεντρίτης θα σκοράρει και ουσιαστικά θα εξιλεωθεί. Την εποχή που έπαιζε ο Πελεντρίτης δεν ήταν λίγοι οι παίκτες που αγωνίζονταν την ίδια μέρα και στην εφηβική ομάδα και αργότερα στην πρώτη. Ο Στέλιος Πελεντρίτης σημείωνε περίπου δέκα τέρματα την σεζόν,και άφησε την δική του σφραγίδα στην ομάδα της Λεμεσού αλλά και γενικότερα στο ποδόσφαιρο μας.Έπαιξε στην Εθνική Ελπίδων.