Ρετρό: Παίκτες που έγραψαν ιστορία, Μάριος Γεωργίου

Από τους αξιόπιστους επιθετικούς του Απόλλωνα ήταν την δεκαετία του ’70 ο Μάριος Γεωργίου,που υπήρξε ένας πιστός στρατιώτης των κυανολεύκων της Λεμεσού,για τούτο και κέρδισε την αγάπη και τον σεβασμό του κόσμου. Μπορεί να μην ήταν ο φουνταριστός επιθετικός αλλά, ο Μ.Γεωργίου ήταν ένας ευέλιγκτος κυνηγός που έβλεπε δίκτυα,σκοράροντας και με το κεφάλι και με τα πόδια. Δεν ήταν ο επιθετικός που περίμενε στην αντίπαλη περιοχή να έλθει η μπάλα για να σκοράρει,αφού εκινείτο πολλές φορές εκτός περιοχής και ήταν ταυτόχρονα και δημιουργός ευκαιριών. Με καλή τεχνική κατάρτιση, ωραία ντρίπλα και γρήγορος, προσπαθούσε να αξιοποιήσει τον κενό χώρο και εντός περιοχής ήταν πολύ επικίνδυνος για κάθε αντίπαλη άμυνα.

Ο Μάριος Γεωργίου εντάχθηκε στον Απόλλωνα το 1973 σε ηλικία 17 ετών και παρέμεινε μέχρι και την περίοδο 1982-83. Όταν σταμάτησε το ποδόσφαιρο ήταν μόλις 27 χρόνων,κάτι που ήταν συχνό φαινόμενο εκείνες τις εποχές,ιδιαίτερα αν ένας παίκτης είχε και κάποιο πρόβλημα τραυματισμού. Όταν έπαιξε στον Απόλλωνα την περίοδο 1973-74,στην ομάδα έπαιζαν οι: Γ.Παπαιωάννου, Σ.Γεννάρης, Ζορμπάς, Μοράρης, Χρ.Γιολίτης, Γ.Στυλιανού, Μ.Πελεντρίτης, Μ.Κακουλλής, Α.Αριστείδου, Α.Ξυστούρης, Αντρονίκου, Μ.Κυριακίδης, Μέης, Γ.Δημητρίου, Β.Βέβης, Στ.Λάμπρου.

Στα δέκα χρόνια της παρουσίας του στον Απόλλωνα ο Μ.Γεωργίου πέτυχε 67 τέρματα σε αγώνες πρωταθλήματος και, τρείς χρονιές μάλιστα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Το 1975 πέτυχε 14 τέρματα,το 1979 σημείωσε 8 τέρματα και το 1980 πέτυχε 10 τέρματα. Παραγωγική βέβαια ήταν για τον Μάριο και η σεζόν 1975-76 όπου πέτυχε 13 τέρματα, αλλά, πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Παναγίδης που πέτυχε 15 τέρματα. Ο Παναγίδης ήταν βασικά αριστερός εξτρέμ ενώ εκείνα τα χρόνια η ομάδα της Λεμεσού πήρε τέρματα και από παίκτες του κέντρου όπως οι Γ.Ιωάννου, Γιαγκουδάκης, Μοράρης, Γιολίτης, Βάλτερ αλλά και εξτρέμ όπως οι Μ.Κακουλλής, Στυλιανού, Τέμπλαρ. Πέραν του Μ.Γεωργίου στην θέση του προωθημένου επιθετικού αγωνίστηκαν και οι Α.Χριστοδούλου και Π.Θεοφάνους.

Στην δεκαετία που αγωνίστηκε ο Μ.Γεωργίου ο Απόλλωνας στο πρωτάθλημα δεν είχε διακρίσεις ούτε και πήρε ψηλές θέσεις στη βαθμολογία. Την περίοδο 1981-82 έφτασε στον τελικό κυπέλλου,και ήταν η τέταρτη φορά που ήταν φιναλίστ του θεσμού. Έχασε το τρόπαιο σε διπλό τελικό από την Ομόνοια,με την οποία έφερε ισοπαλία 2-2 στο Τσίρειο μετά από παράταση στο πρώτο παιχνίδι, και έχασε 4-1 στον επαναληπτικό στο Μακάρειο,παιχνίδια που λόγω τραυματισμού απουσίαζε ο Μ.Γεωργίου.

Την περίοδο 1982-83 που τερμάτισε την καριέρα του ο Μ.Γεωργίου,στον Απόλλωνα έπαιζαν οι: Θρ.Κονιώτης, Αντρελλής, Τέμπλαρ, Ι.Γιαγκουδάκης, Γ.Γιαγκουδάκης, Α.Εφραίμ, Α.Χριστοδούλου, Λαμπής, Παντελίδης, Η.Χρυσοστόμου, Τ.Γκρέης, Γ.Ιωάννου, Βάλτερ, Κ.Κυριάκου, Αγάς, Στ.Στυλιανού, Λάμπρου, Δανός, Τ.Στόρτει, Γεννάρης, Ταβέλλας. Βέβαια έπαιξε και με άλλους συμπαίκτες όπως οι Α.Αγιομαμίτης, Α.Θωμάς, Ερμογενίδης, Χριστοφή, Μιλτιάδους, Μαρνέρος, Παναγιώτου, Διαμαντής, Κωνσταντίνου κ.α.