Το «διέλυσε» και το απέδειξε ξανά

Μεγάλη ρίψη για τον Ιωσήφ Κεσίδη στο παγκύπριο πρωτάθλημα ΚΕΑΝ U18 που διεξήχθη το Σαββατοκυριάκο στην Λεμεσό. Ο νεαρός αθλητής του Κόριβου στην 5η του ρίψη στην σφυροβολία τα έκανε όλα.

Με ρίψη στα 84.05 έκανε νέο ρεκόρ αγώνων (U-18) σπάζοντας το ρεκόρ που είχε ο Μιχάλης Κολοκοτρώνης με 72.41 και διέλυσε το δικό του παγκύπριο ρεκορ (U-18) που ήταν 78.88 το οποίο πέτυχε φέτος.

Αξίζει να αναφερθεί πως όλες οι ρίψεις του Κεσίδη ήταν πάνω από 81 μέτρα. Η πρώτη (82.76), η δεύτερη (82.18), η τρίτη (81.14) η τέταρτη (81.24) η πέμπτη (84.05) και η 6η ήταν άκυρη.

Η ρίψη του αυτή ήταν και στην 5η θέση (καλύτερη) όλων των εποχών στην κατηγορία U-18. Ο Κεσίδης απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί είναι το νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη στην κατηγορία U-18 ενώ με αυτή την επίδοση η Κύπρος έχει μεγάλη ευκαιρία για χρυσό μετάλλιο στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες του Ισραήλ οι οποίοι θα διεξαχθούν 4-7 Ιουλίου.

Επίσης ο Κεσίδης είναι ένας από τους αθλητές που εξασφάλισε και το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξαχθεί στο Κάλι από την 1η μέχρι της 6η Αυγούστου.