«Σφύριξε» το... Stef-Express για τον τελικό! (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε τον εξαιρετικό Κρίστιαν Γκαρίν στα ημιτελικά του Hamburg European Open και είναι έτοιμος να σηκώσει κούπα!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 24χρονου Χιλιανού (Νο.22) με 7-5, 3-6, 6-4 και θα μονομαχήσει αύριο (13.00) για το τρόπαιο με τον φορμαρισμένο Αντρέι Ρούμπλεφ.

Έχασε το πρώτο του σετ στο Αμβούργο ο Στέφανος, αλλά δεν έχασε την ψυχραιμία του. Και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης...

Παρότι το μομέντουμ είχε γυρίσει στην πλευρά του Γκαρίν, ο 22χρονος τενίστας δεν έχασε την αυτοκυριαρχία του, βρήκε τα χτυπήματά του και καθάρισε τελικά τη νίκη. Πάει τώρα για τον έκτο τίτλο καριέρας και τον πρώτο στη σειρά ATP 500!

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, ο Στέφανος ήταν πολύ ψύχραιμος και στο πρώτο σετ, όταν έχασε προβάδισμα με 5-2 και είδε τον αντίπαλό του να ισοφαρίζει σε 5-5. Τότε με δύο γκέιμ στη σειρά... έδειξε ξανά ποιος είναι το αφεντικό και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, ο Γκαρίν άρχισε να πατάει πολύ καλύτερα στα πόδια του, να κυριαρχεί από την baseline και σημειώνοντας δύο μπρέικ έφερε το ματς στα ίσα.

Φάνηκε, μάλιστα, να έχει και ένα ελαφρύ προβάδισμα για τη νίκη στο τρίτο σετ, δείχνοντας μεγαλύτερη σιγουριά στα χτυπήματά μου. Εκεί, όμως, που ο Στέφανος φάνηκε να είναι λίγο εκτός ρυθμού, πάτησε ξαφνικά το... γκάζι και εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Χιλιανού πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ για να προηγηθεί με 3-2.

Με τον Γκαρίν να έχει και ένα πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο, ο Στεφ δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια να κρατήσει το σερβίς του και να προκριθεί στον τρίτο φετινό του τελικό (12ο καριέρας).

Αν και δεν έχει πάει όπως θα ήθελε (ακόμα) σε Grand Slam το 2020, η σεζόν του είναι εξαιρετική και δεν είναι τυχαίο πως έχει 22 νίκες και βρίσκεται στην τρίτη θέση της λίστας, πίσω από Τζόκοβιτς (31) και Ρούμπλεφ (24).

Η αποστολή του αύριο κόντρα στον Ρώσο (Νο.14) δεν θα είναι εύκολη και σίγουρα δεν έχει ξεχάσει την οδυνηρή ήττα πέρυσι στον πρώτο γύρο του US Open...

Όπως και να έχει, βέβαια, ο Στέφανος έχει βρει τον εαυτό του στο χώμα και θα πάει με καλή ψυχολογία στο Παρίσι για το Roland Garros, έστω και αν φτάσει την... τελευταία στιγμή!