Προκρίθηκε σε λιγότερο από μια ώρα ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε μόλις 54 λεπτά για να ξεμπερδέψει με τον Μπενουά Περ και να κλείσει θέση στους «16» του Madrid Open.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στον 31χρονο Γάλλο (Νο.35) και πήρε μια πανεύκολη νίκη με 6-1, 6-2, βελτιώνοντας σε 10-1 το φετινό ρεκόρ του στο χώμα. Ο επόμενος αντίπαλος του (6/5, 17.00) λογικά θα είναι ο Κάσπερ Ρουντ, που μονομαχεί στον δεύτερο γύρο με τον Γιοσιχίτο Νισιόκα.

Ο Περ ξεκίνησε με όρεξη και απείλησε με μπρέικ στο πρώτο γκέιμ, ωστόσο ο Στεφ το έσβησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και άρχισε το... ρεσιτάλ! Δηλαδή, ένα γρήγορο 3-0 και η κατάκτηση του πρώτου σετ σε μόνο 24 λεπτά.

Ο Στεφ μπήκε αμέσως στη θέση του οδηγού και στο δεύτερο σετ και παρότι ο Περ είχε απάντηση, ο 22χρονος Έλληνας δεν άργησε να πάρει ξανά το προβάδισμα. Πέρασε μπροστά με 3-2 και από εκεί και πέρα δεν έχασε άλλο γκέιμ.