Τσιτσιπάς φανταστικός, Τζόκοβιτς αυτοκρατορικός

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα έκανε σχεδόν όλα τέλεια, έβαλε στα σκοινιά τον Τζόκοβιτς αλλά ο φοβερός Σέρβος ξεγλίστρησε, το γύρισε και νίκησε με 2-1 σετ...

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση που κράτησε συνολικά 3 ώρες και 11 λεπτά, ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο επικράτησε με 4-6, 7-5, 7-5 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Masters της Ρώμης για όγδοη σερί χρονιά.

Θα διεκδικήσει, μάλιστα, μόλις σε λίγες ώρες το εισιτήριο για τον τελικό (19.30) και θα αναμετρηθεί με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Λορέντζο Σονέγκο και τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Με εκπληκτική εμφάνιση χθες, πριν διακοπεί ο αγώνας λόγω βροχής, ο Τσιτσιπάς είχε βάλει τις βάσεις για μεγάλη νίκη (4-6, 1-2). Κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το 2-4, όμως στη συνέχεια ο Νόλε, μετά από (άλλα) τέσσερα χαμένα μπρέικ πόιντ, έφερε το σετ στα ίσα (4-4).

Ο Στεφ προσπάθησε να ξαναπεράσει στη θέση του οδηγού στο επόμενο (0/3 μπρέικ πόιντ), ωστόσο ο Νόλε έμεινε όρθιος και με το μπρέικ που πέτυχε στο 12ο γκέιμ, ισοφάρισε σε 1-1.

Προβεβλημένοι σύνδεσμοιΌπου κι αν είσαι, είναι και το καζίνο σου, με ολοκαίνουριες επιλογές συναρπαστικών παιχνιδιών. Πάτα εδώ!

Το μομέντουμ είχε πια περάσει στην πλευρά του Τζοκοβιτς, αλλά ο Στεφ δεν έχασε την ψυχραιμία του. Όχι μόνο πέτυχε το μπρέικ στο τρίτο γκέιμ (1-2), αλλά είχε και τέσσερις ευκαιρίες να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του στο 1-3. Και τότε ίσως θα τελείωνε και με την πρόκριση!

Ο Νόλε, όμως, είναι ο... Νόλε και αφού μπόρεσε να μείνει όρθιος, «χτύπησε» στη συνέχεια για το 3-3, δίνοντας παράταση στο θρίλερ!