Στη δεύτερη θέση η Κύπρος, κρατάει την πρόκριση στα πλέι-οφ και την πολύ καλή παρουσία της Εθνικής ομάδας

Έχοντας επιτύχει τον στόχο της πρόκρισης στα πλέη-οφ της ανόδου στη Β΄κατηγορία της Ευρωπαϊκής Ζώνης από την προηγούμενη μέρα, η Εθνική ομάδα Αντισφαίρισης των Ανδρών πάλεψε και για την πρωτιά με αντίπαλο το Μονακό, στο πλαίσιο των αγώνων για το Παγκόσμιο Κύπελλο Davis Cup.

Για την Κύπρο, η ήττα από την ομάδα του Πριγκιπάτου με 2-1, ξεχάστηκε πολύ γρήγορα μετά το τέλος του τρίτου αγώνα, και στην Ακαδημία Ηροδότου στήθηκε πάρτι, σε εορταστική ατμόσφαιρα για την επιτυχία της Εθνικής ομάδας, που στοχεύει πλέον ψηλότερα, που δεν είναι τίποτα άλλο από την άνοδο της στη Β΄κατηγορία. Η ομάδα του κάπτεν Δημήτρη Ηροδότου, κρατάει την πρωτιά στον όμιλο, την πρόκριση, και την σταθερά καλή απόδοση όλο το τετραήμερο των αγώνων.

Οι τρεις αγώνες του Σαββάτου ανάμεσα στην Κύπρο και το Μονακό κρίθηκαν στις λεπτομέρειeς, και όπως συνηθίζεται σε ανάλογες αναμετρήσεις ισοδυνάμων ομάδων, το Διπλό είναι η καθοριστική αναμέτρηση που κρίνει τον τελικό νικητή.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας ο Μενέλαος Ευσταθίου ήταν ισάξιος αντίπαλος του καλύτερου αντισφαιριστή του Μονακό, αλλά ένα μπρέικ με το ξεκίνημα του αγώνα στο πρώτο σετ, και ένα κενό διάστημα στο τάι μπρέικ του δευτέρου σετ, έδωσαν τη νίκη στον Βαλεντίν Βασερό με 2-0 (6-3, 7-6).

Στον δεύτερο αγώνα, ο Πέτρος Χρυσοχός χρειάστηκε να επιστρέψει από το πρώτο χαμένο σετ, για να φτάσει στη νίκη και να διατηρήσει τις ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Κατέκτησε τα επόμενα δύο, και νίκησε τον Λούκας Καταρίνα με 2-1 (4-6, 6-3, 6-3) σε αγώνα χρονικής διάρκειας δύο ωρών και 20 λεπτών.

Στο τρίτο και καθοριστικό αγώνα του Διπλού, η Κύπρος είχε την ατυχία να αντιμετωπίσει ένα δίδυμο που παίζει χρόνια μαζί, και βρίσκεται μέσα στα καλύτερα 50 του κόσμου. Οι Ρομέν Αρνεοντό και Χιουγκ Νις επέβαλαν τον ρυθμό τους στο πρώτο σετ κερδίζοντας άνετα με 6-2. Στο δεύτερο σετ, το ανέβασμα των Σέργη Κυρατζή και η προσαρμογή του παιγνιδιου στις λίγες αδυναμίες των αντιπάλων, τους έδωσε το δικαίωμα να φτάσουν μέχρι το 4-4. Εκεί ένα μπρέικ των Μονεγάσκων υπήρξε καθοριστικό για να κλείσει ο αγώνας με 2-0 (6-2, 6-4) σε μία ώρα και επτά λεπτά.

Οι Μονοί αγώνες της Εθνικής Κύπρου μεταδόθηκαν ζωντανά από την τηλεόραση του ΡΙΚ, σε περιγραφή του Ηρόδοτου Μιλτιάδους και σχολιασμό του Δημήτρη Λεοντή πρώην μέλους της Εθνική ομάδας των Αντρών και νυν μέλος του Δ.Σ. της ΟΑΚ και του Εκτελεστικού Συμβουλίου της ΚΟΕ. Τους αγώνες παρακολούθησαν ζωντανά στην Ακαδημία, ο Πρόεδρος του ΚΟΑ κ. Ανδρέας Μιχαηλίδης τα μέλη του Δ.Σ. του οργανισμού κ.κ. Κωστάκης Κουκκουλλής και Ανδρόνικος Ανδρονίκου και ο Πρόεδρος της ΟΑΚ κ. Νώντας Μεταξάς.

Στη μάχη της τρίτης θέσης που έδινε το τελευταίο εισιτήριο για συμμετοχή στα πλέη-οφ, η Ιρλανδία πήρε το καθοριστικό Διπλό, και επικράτησε της Γεωργίας με 2-1.

Τέλος στην μάχη του υποβιβασμού το Λουξεμβούργο επικράτησε της Ισλανδίας με 2-0, έμεινε στην κατηγορία, και έστειλε τη Σκανδιναβική ομάδα στα πλέι-οφ παραμονής.