Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός για Τσιτσιπά

Χαμηλές πτήσεις από τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Indian Wells, καθώς ο Έλληνας τενίστας «τιμωρήθηκε» για τη φτωχή του εμφάνιση στην προημιτελική φάση του τουρνουά, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 (6-4, 2-6, 6-4) σετ από το Νο. 36, Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Ο Γεωργιανός τενίστας κατάφερε με αυτόν τον τρόπο να νικήσει για πρώτη φορά τον Στέφανο Τσιτσιπά και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Το καλό βράδυ του αντιπάλου του Στέφανου Τσιτσιπά φάνηκε με το… καλησπέρα, καθώς άρχισε με μπρέικ στο πρώτο σετ, υπερασπίστηκε το σέρβις του, κάνοντας το 2-0 και στη συνέχεια έφτασε σε νέο μπρέικ κάνοντας το 4-1. Παρά το γεγονός ότι ο Τσιτσιπάς έδειχνε να αντιδρά αφού πήρε ένα από τα δύο μπρέικ πίσω, ο Μπασιλασβίλι ήταν ψύχραιμος και πήρε το σετ με 6-4.

Ο Τσιτσιπάς αφού ξέσπασε στη ρακέτα του, γνωρίζοντας ότι δεν έχει παίξει καλό τένις, έδειχνε να συνέρχεται στο δεύτερο σετ, καθώς αφού διατήρησε χωρίς πρόβλημα το σέρβις του, έκανε το δεύτερο του μπρέικ στον αγώνα και πήρε… αέρα με 4-1. Η αυτοπεποίθηση του Έλληνα τενίστα έφτασε στα ύψη και σάρωσε τον αντίπαλό του, φτάνοντας στο 6-2.

Παρά το γεγονός ότι το μομέντουμ έδειχνε… Τσιτσιπά, ο Μπασιλασβίλι άρχισε με μπρέικ κι όχι μόνο αυτό, αλλά στο δεύτερο γκέιμ κατάφερε να «σβήσει» διπλό μπρέικ πόιντ του Τσιτσιπά, πραγματοποιώντας ένα καίριο χτύπημα στην ψυχολογία του Έλληνα τενίστα. Ωστόσο, ο «Στεφ» πήρ έκανε το 2-2, δείχνοντας ότι είναι παρών στο παιχνίδι, αλλά με νέο μπρέικ έγινε το 4-3 υπέρ του Γεωργιανού. Στη συνέχεια ο αντίπαλος του Τσιτσιπά δεν έκανε κάποιο λάθος και έφτασε στην κατάκτηση του σετ (6-4) και της νίκης.

Πηγή: sport-fm.gr