Ο Μεντβέντεφ επέβαλλε το... νόμο του

Ο πρωταθλητής των ATP Finals, Ντανιίλ Μεντβέντεφ συνέχισε την Τρίτη (16/11) τη νικηφόρα πορεία του στο εφετινό τουρνουά, μολονότι τα βρήκε... σκούρα απέναντι στον Αλεξάντερ Zβέρεφ, τον οποίο και νίκησε με 2-1 σετ, 6-3, 6-7(3), 7-6(6), έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα για το 2ο γκρουπ.

Ο Μεντβέντεφ είχε ξεκινήσει με νίκη κόντρα στον Χούμπερτ Χουρκάτς, ενώ ο Ζβέρεφ δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί την Κυριακή (14/11) κόντρα στον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι, ο οποίος δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού κι αποσύρθηκε από το τουρνουά την Τρίτη (16/11).

Ο Ρώσος πρωταθλητής, νο2 στην παγκόσμια κατάταξη, που κέρδισε το πρώτο Grand Slam της καριέρας του (US Open) την εφετινή σεζόν, ξεκίνησε με 3-0 γκέιμς στο πρώτο σετ, δείχνοντας πως θα έφτανε με άνεση στην πέμπτη σερί νίκη του επί του Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός ωστόσο, «επέστρεψε» στο ματς και με όπλο το σερβίς του (13 άσοι) πήρε το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ. Στο τρίτο σετ οι δύο αθλητές κράτησαν μέχρι τέλους το σερβίς του, φτάνοντας ως το τάι μπρέικ. Ο Ζβέρεφ έσωσε δύο ματς-μπολ, αλλά στο τρίτο το μπάκχαντ του δεν πέρασε το φιλέ, χαρίζοντας έπειτα από 2 ώρες και 35 λεπτά, την έβδομη σερί νίκη του Μεντβέντεφ σε ATP Finals.