Πρώτη φιναλίστ του τελικού των WTA Finals η Μουγκουρούθα

Πρώτη φιναλίστ του τελικού των WTA Finals είναι από το βράδυ της Τρίτης η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα, η οποία επικράτησε στον ισπανικό «εμφύλιο» της Πάολα Μπαντόσα με 2-0 σετ (6-3, 6-3).

Η σπουδαία τενίστρια, πρώην νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και νυν νο5, δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη συμπατριώτισσά της και, πλέον, περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον καταληκτικό αγώνα, που θα προκύψει από την νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μαρία Σάκκαρη και στην Ανέτ Κόνταβεϊτ (03:30 τα ξημερώματα της Τετάρτης).

Μετά την ήττα της στην πρεμιέρα από την Καρολίνα Πλίσκοβα, η Μουγκουρούθα πέτυχε την 3η σερί νίκη με 6 συνεχόμενα κερδισμένα σετς στο τουρνουά. Πρόκειται για την «παρθενική» πρόκριση της 28χρονης στον τελικό των WTA Finals, καθώς ενώ ήταν παρούσα στο τουρνουά και τις τρεις προηγούμενες χρονιές δεν είχε καταφέρει να φτάσει μέχρι το τέλος (το 2016 και 2017 αποκλείστηκε στην φάση των ομίλων, ενώ το 2015 είχε φτάσει μέχρι τους ημιτελικούς).

Με τη νίκη της επί της «πρωτάρας», Μπαντόσα (νο10 στον κόσμο) η Μουγκουρούθα εξασφάλισε την επάνοδό της στο νο3 της παγκόσμιας κατάταξης από την ερχόμενη εβδομάδα, ενώ σε περίπτωση που πάρει τον τίτλο θα μειώσει τη διαφορά της από την Αρίνα Σαμπαλένκα (νο2 στον κόσμο) στους 695 βαθμούς.

Η νικήτρια στηρίχτηκε στο εξαιρετικό της σερβίς, μη επιτρέποντας στην αντίπαλό της να κάνει μπρέικ. Κέρδισε 40/57 πόντους πίσω από το σερβίς της και με 3/11 μπρέικ πόιντς έφτασε πέρασε στον τελικό. Επίσης είχε μόλις 10 αβίαστα λάθη στον αγώνα που διήρκησε 86 λεπτά.