Μεντβέντεφ και Ρούμπλεφ εκτός προημιτελικών στην Μαδρίτη

Οι δύο ρωσικοί «εμφύλιοι» στην Μαδρίτη, είχαν «θύματα» τα φαβορί καθώς Μεντβέντεφ και Ρούμπλεφ δεν θα συνεχίσουν στην διοργάνωση.

Δύο ρωσικές μονομαχίες είχε το ταμπλό των «16» στην Μαδρίτη σήμερα (2/5) και στις δύο τα φαβορί… αποχαιρέτησαν.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ είχε αντίπαλο τον Ασλάν Καράτσεφ, ο οποίος τον κέριδσε με 7-6, 6-4 σε μία ώρα και 36 λεπτά αγώνα.

Ο Καράτσεφ, Νο121 στον κόσμο, είχε εκπληκτικά ποσοστά στο σερβίς (79% και 67% κερδισμένοι πόντοι σε πρώτο και δεύτερο σερβίς), ενώ έσωσε τα 3 από τα 4 break point του αντιπάλου του (ο Μεντβέντεφ δεν έσωσε κανένα από τα δύο του Καράτσεφ). Τεράστια διαφορά και στους winners με τον νικητή να έχει 28 και τον Μεντβέντεφ μόλις 12.

Είναι η πρώτη ήττα του Μεντβέντεφ από παίκτη εκτός Τοπ100 (έχει πέσει λόγω μεγάλης απουσίας από τραυματισμό ο Καράτσεφ) μετά από 4 χρόνια.

Ο Καράτσεφ στον επόμενο γύρο θα παίξει με έναν εκ των Φριτζ και Ζανγκ

Εκτός και ο Ρούμπλεφ

Ο Κάρεν Χατσάνοφ με το ίδιο ακριβώς σκορ (7-6, 6-4) κέρδισε τον Ρούμπλεφ και θα παίξει με έναν εκ των Αλκαράθ και Ζβέρεφ στα προημιτελικά.

Οπως και ο Καράτσεφ, έτσι κι αυτός είχε πολύ υψηλά ποσοστά σε κερδισμένους πόντους στο σερβίς του (80% και 64%), έκανε το μοναδικό break στο ματς, στο δεύτερο σετ και στις λεπτομέρειες άφησε εκτός τον συμπατριώτη του.

Για τον Χατσάνοφ ήταν η πρώτη νίκη επί παίκτη του Τοπ10 σε χωμάτινη επιφάνεια από το 2019, ενώ παράλληλα σταμάτησε και το σερί 10 νικών του Ρούμπλεφ.

Στα προημιτελικά προκρίθηκε εύκολα και ο Ντάνιελ Αλτμάιερ ο οποίος επικράτησε του Ισπανού Μουνάρ με 6-3, 6-0 και περιμένει έναν εκ των Τσόριτς και Φοκίνα.

Πηγή: gazzetta.gr